header
Dnes je piatok 19. júl 2019
 

Hostiansky potok – jarné čistenie

Jeden z najvýznamnejších prítokov Žitavy - Hostiansky potok je ako už pomaly každý rok katastrofálne znečistený. Život sa z neho vytráca potom ako opustí Hostie a Topoľčianky.
To, čím je tento potok tak životne dôležitý pre celú Žitavu a kraj, ktorým tečie, je zrazu preč. Voda, ktorá len pár kilometrov hore prúdom je bohatá na pstruhy, raky, kriváky, potočníky a iné živočíchy je mŕtva. Namiesto života, všetko v nej je obalené slizom a odpadkami ktoré sa sem mohli dostať len z týchto dvoch dedín. Je tažké zistiť viníka, žumpy sa vypúšťajú po nociach a plastové fľašky sa nosia k potoku vo fúrikoch pekne zakryté trávou alebo lístím. Minulé roky tu boli aj kačice. Teraz je tu ticho ak nerátam pukanie plastových fliaš všade na brehoch. Verím, že nie všetkým je ľahostajný osud tejto vody, z ktorej si mnohí aj polievajú záhrady a jedia to, čo pomáha vytvoriť aj Hostiansky potok.
Som rád že túto nedeľu sme sa stretli aspoň traja Matej Petruf, Ľudovít Chládek a ja a za tri hodiny sa nám podarilo vyzbierať vyše tridsať vriec plastových fliaš, skla, polystyrénu a iného odpadu, ktorý zostal uväznený na úseku medzi Topoľčiankami a Zlatými Moravcami. Podarilo sa nám vyčistiť jedno miesto kompletne a ďalšie sme nedokončili lebo nám došli vrecia. Dobrý pocit nám spríjemňoval aj Ľudov čaj a slnečné počasie. Radi privítame ďalších dobrovoľníkov, ktorí by nám pomohli dočistiť tento úsek a nadviazať tak na blížiacu sa akciu - Svetový deň vody 2011.


Share
© Marek Rakovský 20. február 2011
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12