header
Dnes je piatok 26. február 2021
 

List obyvateľov Machuliniec Tekovskej župe z októbra 1705

Slavna a velebna kralovska Tekovska stolica !

Vašim osvicenostem a urozenym milostem tuto nehodnu suplikaciu s poniženosti prednašame a spričiny teto: Že jako sme lonskeho roku boli, pri tom nas na tento rok nezanechali, ale nas ešče jednu štvrtku vicej prirezali. My sme lonskeho roku dost z veliku nuzu a psotu obstati mohli. Nebude li menši uleveni, ani tak, jako vlani nebudeme moci obstavat, ale se na slavnu stolicu nechavame, aby tak, jako bychme obstati mohli, na nas uložili. Nebo z našej dediny juž šestnast hospodarov ušlo, a na toliko tito, ale snad dokonca pro nemožnost veliku cela dedina pusta ostane, nebo sme se dvesto talirov len na lansky rok zadlužili. A čo tento rok se zadlužime, jestli nam menši uleveni nedaju ! Nebo v celom tomto panstvu neni psotnejši dediny a čo by se tak zadlužila, jako my. S tejto pričiny ponižene a pokorne padajice k noham prosime, že by pan viceišpan a pani urozeni – nemajice se komu jinemu uteci – se nad nami smilovali a pokud možna nam milostive polechčeni dati račili, tak abychme pod našu milostivu pani grofku, aj take slavnu stolicu obstavat mohli. Kterišto laskavu odpoveď očekavajice zustavame vašim osvocenostem a urozenym milostem k službam povolni, z dediny Machulinec obyvatele.

Adresa: Slavnej a velebnej kralovskej Tekovskej stolici.

 


 

Platenie rôznych poplatkov robí určité problémy obyvateľom aj v súčasnosti, ale ako vidíme na priloženom liste, nebolo to jednoduché ani v minulosti. Občania Machuliniec odoslali svoj list Tekovskej župe, ktorá v tom období sídlila v Topoľčiankach a županom Tekovskej stolice bol Juraj Erdödy.

V liste sa spomína pani grófka. Na začiatku 18. storočia to bola veľmi známa Alžbeta Rákocziová – Erdödyová, ktorá sa v uvedenom roku 1705 zdržiavala na hrade Hrušov. V Topoľčiankach v tom čase prebiehali boje medzi labancami a kurucmi, bolo to skutočne ťažké obdobie pre celé okolie. List občanov Machuliniec spomína aj Štefan Čepček v knihe Topoľčianky (Tatran 1983) na strane 93. Súčasne uvádza, že poddaní obce Machulince na tento prosebný list odpoveď nedostali.

Originál je uložený v Štátnom archíve v Nitre, vo fonde Tekovská župa I. Kongregačné spisy, Fascikel 8, pod numerom 19.

Share
© Ondrej Valach 04. február 2009
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12