header
Dnes je piatok 7. máj 2021
 

Plast náš každodenný alebo budúci jed Žitavy???


V roku 1997 sa kapitán Charles Moore vracal na svojej lodi z Havaja do Kalifornie. Zúčastnil sa na pretekoch jácht a keďže mal dosť paliva chcel si skrátiť cestu cez oblasť, ktorej sa lode bežne vyhýbajú, lebo tu nie je ani vietor ani ryby. To na čo narazil zmenilo jeho život. Celý týždeň sa plavil cez oceán plastového odpadu. Opísal to: „Bol som v strede oceánu a nemohol som sa nikam pohnúť, aby som sa vyhol plastovému odpadu. “Bol všade kam len ľudské oko dovidí. Založil nadáciu na výskum oceánu „Algalita Marine Research“ a celý svoj čas a prostriedky venuje záchrane oceánu od plastového odpadu. Pár prekvapivých faktov o plaste:

1) Každá jedna vec, ktorá bola v minulosti vyrobená z plastu je stále v prírode. Plast sa nerozkladá, ale pôsobením slnka fotodegraduje na menšie čiastočky. Sú to plastické polyméry, ktoré sú veľké pre baktérie. Predpokladaný čas rozpadu plastových fliaš je minimálne 500 rokov.

2) Zvieratá si mýlia plastový odpad s potravou. Dvojročný výskum úmrtnosti mláďat albatrosov potvrdil, že mláďaťa, ktoré zomreli hladovaním alebo dehydratáciou mali v tráviacom systéme dva krát viac plastu ako tie čo zomreli na iné príčiny. Dospelé vtáky si mýlia plastové uzávery fliaš, zapaľovače, časti lega... s potravou a touto zmesou potom kŕmia mláďaťa, ktorým zostáva v žalúdku menej miesta na tekutiny a pravú potravu. 90 % mŕtvych mláďat malo v žalúdku plastový odpad a zomreli vlastne s plným bruchom, keď v mylnom presvedčení sa prestali dožadovať potravy. Korytnačky, ktoré takto omylom zjedli plasty, máju zablokované črevá a problémy sa ponoriť, lebo plast ich nadnáša. Ryby si mýlia granule z ktorých sa vyrábajú plastové fľašky s potravou. Kruh sa uzatvára a ryby s plastom v tele sa nám môžu objaviť na tanieri.

3)Rozdrobený plast v severnom Tichom oceáne prevažuje v pomere 6:1 ku váhe ZOO planktónu.

4) Len 3,5 % z celkového plastu sa recykluje.

5) Materiály z plastu ako špongia akumulujú organické chemikálie a znečisťovatele prostredia v koncentrácii, ktorá je milión krát vyššia ako v okolitej vode. Veľa z týchto chemikálii sa nazývajú aj endokrinné narušovatele a môžu sa uvoľňovať pri trávení. Narušenie hormonálnej činnosti môže viesť k rakovine, zväčšenej prostate, predčasnej puberte dievčat, mentálnej retardácii a zvýšenej agresivite. U rýb bola pozorovaná zmena pohlavia samcov na samice alebo neschopnosť produkovať spermu-neplodnosť.

6) Veľká časť plastových fliaš sa potopí na dno. Zabíja ako pasca, z ktorej sa veľa rýb a živočíchov nevie vyslobodiť. Môžeme len naivne dúfať, že tieto zmeny z nevinných plastových fliaš sa dejú len v slanej vode a našich riek a jazier sa to netýka.

Plastové fľašky na brehu Žitavy pri Tesárskych Mlyňanoch zarástli trávou a postupným hromadením môžu vytvoriť nepriepustnú vrstvu.

Použitá literatúra a pramene:
http://primar.sme.sk/Page.aspx?ID=4189
http://www.algalita.org/research.html
http://www.mindfully.org/Water/2006/Sea-Plague-Plastic2aug06.htm
Share
© Marek Rakovský 04. september 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12