header
Dnes je utorok 18. jún 2024
 

Kto z Arboréta zahynul v Titanicu?

Onedlho si svet pripomenie sté výročie smutne preslávenej tragédie – potopenie zaoceánskeho parníka RMS Titanic,  zo spoločnosti White Star Line triedy Olympic. O Titanicu sa toho popísalo veľa, snáď len stručne:  k tragédii došlo 14. apríla 1912 o 23:40 hod., kedy sa zrazil s ľadovcom. Po necelých troch hodinách, nadránom 15. apríla o 02:20 hod., klesol ku dnu. Príčinou vysokého počtu obetí bol nedostatok záchranných člnov, zlá organizácia záchranných prác na palube a súhra ďalších okolností. Počas tragédie zahynulo okolo 1500 cestujúcich a členov posádky.
Ako však parník Titanic súvisí s Arborétum Mlyňany? Vysvetlenie je v krátkom príbehu o profesorke z Viedne, ktorá istý čas pôsobila aj  na Požitaví.
Dr. Štefan Ambrózy-Miggazi založil Arborétum Mlyňany v roku 1892. Chcel dokázať vedeckému svetu, že je možné presídľovať stredomorské dreviny do našich parkov a pestovať ich bez zimného prikrývania. V tom čase započal práce na výstavbe kaštieľa, ktorý dokončil na jar 1894. Vtedy sa do kaštieľa nasťahoval ako 25-ročný,  so svojou manželkou Antóniou.
Postupne sa park rozširoval a rozširovala sa aj Amrbózyho rodina. Jeho deti Lajoša a Agátu vychovávali profesori a učitelia z Viedne a Budapešti. Boli ubytovaní v kaštieli v parku spolu s rodinou Ambrózyovcov-Migazziovcov. Hlavným profesorom bol Lantoš a mladá profesorka z Viedne, ktorej meno ale nepoznáme. Práve spomínaná profesorka cestovala v osudnom roku 1912 zaoceánskym parníkom Titanic do Ameriky, kde tragicky zahynula. Žiaľ, nepoznáme jej meno, možno sa raz objaví v listinách, alebo kronikách súvisiacich s tragédiou Titanicu. Hľadali sme ho aj medzi cestujúcimi lode Titanic, no v zozname sa z Uhorska alebo Rakúska nachádzajú len štyria cestujúci, ktorí nesedia do popisu osoby profesorky. Možno mala zmenenú národnosť, kto to dnes vie?
Tí štyria cestujúci z Uhorska a Rakúska boli: Linhart Wenzel z Viedne (zahynul na lodi ako 27-ročný), Branko Dakič z Viedne (zahynul na lodi ako 19-ročný), Mara Banski z Vagoviny (prežila, v tom čase mala 31 rokov) a Milan Karajič z Vagoviny (zahynul na lodi ako 30-ročný).
Meno profesorky z kaštieľa v Arboréte Mlyňany nepoznáme, no do dnešných čias sa zachoval aspoň jej portrét na fotografii v pozostalosti rodiny Ambrózyhovcov-Migazziovcov...

Súvisiace linky: Zoznam všetkých pasažierov Titanicu

Použitá literatúra a pramene:
Fotografie sú použité z internetu
Solčiansky, L.: Tesárske Mlyňany od doby kamennej do dvadsiateho storočia. 2009.
Spomienky bývalých zamestnancov Arboréta Mlyňany

Eduard John Smi...
Titanic opúšťa ...
The New York Ti...
Profesorska z k...
Profesorska z k...
Dr. Štefan Ambr...

Share
© Ľuboš Trubíni 07. apríl 2012
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12