header
Dnes je utorok 18. jún 2024
 

Rod Odescalchiovcov

Rod Odescalchiovcov sa na Požitaví spomína v súvislosti s kaštieľom v Skýcove, ktorého majiteľom bol od roku 1861 Athur Odescalchi. Ako sa dostali Odescalchiovci na Slovensko?
Rod Odescalchiovcov pochádzal zo severného Talianska a spájal sa s mestom a jazerom Como v bývalom Milánskom vojvodstve. História rodu siaha až do 13.storočia. Najznámejším Odescalchim bol Benedeto, ktorý v rokoch 1676 – 1689 bol pápežom s menom Inocent XI. Bol to ten pápež, ktorý dal súhlas ku konaniu Škapuliarskej púti v Topoľčiankach. Inocent XI. zohral významnú úlohu aj pri porážke tureckej expanzie v strednej Európe.

Odescalchiovci sa aktívne zapojili do protitureckých bojov, začo ich Habsburgovci obdarovali majetkami v dolnozemských i hornozemských stoliciach Uhorska. K nim patrili aj veľkostatky v Nitrianskej Strede a v Solčanoch. V oboch obciach mali reprezentačné klasicistické kaštiele s rozsiahlymi parkami. Príslušníci rodu zastávali významné krajinské a stoličné funkcie.

Sobášmi sa Odescalchiovci stali príbuznými významných uhorských šľachtických rodov – Keglevič, Ziči a i. Z posledných členov rodu, ktorí žili na Slovensku, si zaslúžia pozornosť bratia Arthur ( 1836 – 1925) a Július (1828 – 1895). Ich otcom bol knieža Augustín Odescalchi a matkou grófka Anna, rodená Zičiová, ktorí žili v klasicistickom kaštieli s veľkým parkom v Solčanoch.

Požitavie bude viac zaujímať Arthur Odescalchi. Narodil sa 21. júla 1836 v Solčanoch pri Topoľčanoch. Po štúdiách na prešporskom gymnáziu pokračoval v štúdiu histórie na univerzitách v Lipsku a vo Viedni. Zaujímal sa o hornouhorské dejiny a napísal aj monografiu o Tekove, ktorá vyšla v Budapešti v roku 1892.

Angažoval sa aj v politike ako stúpenec Strany nezávislosti. V rokoch 1881 – 1886 bol poslancom Uhorského snemu za volebný okres Topoľčany. Stranu nezávislosti viedol známy odporca maďarizácie Ľudovít Mocsáry.
Rodinný život kniežaťa Arthura bol pestrý. Slovenský biografický slovník o ňom uvádza, že viedol bohémsky, romantický život stredovekého rytiera. Bol trikrát ženatý. Jeho prvou manželkou bola talianska barónka Eugénia Lopresti, mal s ňou syna Lívia. S druhou manželkou Valériou Erdödy mal syna Loranta a s treťou Júliou Ziči mal dvoch synov a dve dcéry.

Od roku 1812 vlastnila rodina Odescalchiová zo Solčian aj kaštieľ  Skýcove. V roku 1883, sa začalo s jeho prestavbou. Jeho majiteľom bol vtedy knieža Arthur Odescalchi a on povolal na Skýcov talianskych murárov a kamenárov, aby mu postavili kaštieľ obohnaný vodnou priekopou a padacím mostom. Novorománska stavba pripomínala stredoveké zámky stavané v Európe v 12. a 13. storočí.

Arthur Odescalchi mal povesť záletníka a podivína, o ktorom sa dodnes rozprávajú neuveriteľné príbehy. Najpravdivejšie budú jeho stretnutia so slovenským revolučným básnikom Jankom Kráľom, s ktorým sa ako duchovne spriaznený intelektuál a takisto veľký čudák dôverne spriatelil. Stretali sa nielen na Skýcove, ale často sedávali aj v zlatomoraveckom kasíne.

Aby okolití šľachtici zachránili upadajúcu povesť Arthura Odescalchiho, zariadili jeho vymenovanie za banského kapitána v Kremnici. V tejto funkcii zostal až do svojej smrti. V Kremnici býval v prenajatom gotickom dome, ktorý patril starým rodičom známeho huslového virtuóza Petra Michalicu.
V testamente si žiadal, aby mu po smrti bolo vyňaté srdce a uložené do krypty na Skýcove, kde už bola pochovaná jeho osemročná dcéra Jolanta, čo sa aj stalo.
Arthur Odescalchi zomrel 9. januára 1925 vo veku nedožitých 89 rokov. Pohreb mal 11. januára o 14,00 hodine v rímsko-katolíckom cintoríne v Kremnici.

V súčasnosti jeho hrob už v Kremnici nenájdeme a aj krypta na Skýcove je zdevastovaná. Okrem dlhov, ktoré zanechal v Kremnici, zostal na Skýcove po ňom kaštieľ, ktorého obnova pre hotelové účely stále prebieha.

 

Použitá literatúra:
Štefan Čepček - Topoľčianky, Tatran Bratislava 1983
Krásy Slovenska 5/92
Otto Štroffek  -  Knieža Arthur Odescalchi a Kremnica (Kremnický rumaj 1/2001)                                                                                                
Simona Jurčová  - Livrej kočiša z kaštieľa Odescalchiovcov
Foto: Ondrej Valach a int. stránka obce Skýcov

Share
© Ondrej Valach 15. máj 2012
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12