header
Dnes je sobota 8. máj 2021
 

Rováše

Rováše - bolo v minulosti označovanie pomôcky pre evidenciu a počítanie. Boli to drevené paličky na ktoré sa zárezmi - vrúbkami zaznamenával číselný údaj. Rováš mal aj zmluvný verejnoprávny charakter. Najstaršie rováše sú známe z vykopávok z doby kamennej. Boli to kosti zvierat, ktoré mali zárezy.

Podľa obecnej kroniky v 19. storočí sa na Mani platilo a kupovalo na rováše. Rováš pozostával z dvoch do seba zapadajúcich drievok, na ktoré sa narezávalo toľko čiarok, koľko litrov, alebo metrov nejakej látky sa vzalo z obchodu. Jedno drievko si ponechal obchodník, druhé kupujúci. Platilo sa, až bol rováš plný čiarkami. Na rováši, na ktorý sa bralo z krčmy pálenka, celá čiarka znamenala celý liter, pol čiarky pol litra. Rímska X znamenala 10 litrov, rímska V znamenala 5 litrov. Na rováše sa platili aj furmanky.

Dvojité (zložené) rováše vznikali rozštiepením palice na dve do seba zapadajúce časti; používali ich zmluvné straánky, pričom každá z nich držala polovicu rováša u seba. Platné boli iba záznamy (zárezy) na oboch častiach rováša. Postupom času rováše zanikali. Nahradil ich papier, pero a postupná gramotnosť obyvateľstva. Rováše sa však do dnešných čias zachovali iba v slovnom spojení „mať niečo na rováši“ t.j. byť niekomu niečo dlžný.


Dobový pohľad n...
Meandrujúca rie...

Share
© Pavol Tinák 19. január 2011
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12