header
Dnes je sobota 8. máj 2021
 

Známe ženy v Topoľčiankach (2.časť)

Hana Benešová, rod. Vlčková prichádzala do Topoľčianok najprv ako manželka ministra zahraničných vecí Dr. Edvarda Beneša, ale neskoršie aj ako manželka prezidenta. Známa bola svojím obliekaním s vycibreným vkusom, ktorým sa vyrovnala aj hviezdam strieborného plátna. Jej pobyt v Topoľčiankach s prezidentovou rodinou sa stal pravidelným. Niekedy prišla do Topoľčianok prv ako jej zaneprázdnený manžel, tak to bolo v roku 1927, kedy cestovala s Alicou Masarykovou. V Topoľčiankach hrávala s manželom tenis a Eduard Beneš jazdil aj na koni. Hana bola dokonalou manželkou diplomata a neskoršie prezidenta. Eduard Beneš s manželkou zavítal do Topoľčianok aj v rokoch 1936, 1937, 1946 a 1947 už ako prezident republiky. V septembri 1937 ho v Topoľčiankach zastihla správa o smrti T.G. Masaryka a predčasne odcestoval.
Irena Hodžová, manželka slovenského politika, prichádzala do Topoľčianok pomerne často so svojím manželom Dr. Milanom Hodžom, ktorý bol najprv ministrom pôdohospodárstva, neskoršie aj predsedom československej vlády. Zúčastňovali sa nielen výletov po okolí, ale boli prítomní aj pri diplomatických návštevách a na recepciách.

Pavla Osuská, manželka slovenského diplomata Dr. Štefana Osuského, navštívila Topoľčianky niekoľkokrát. Pavla vyštudovala spev a istý čas bola členkou opery Národného divadla v Prahe. Svojím sopránom spievala Rusalku aj Libušu. V Paríži viedla kultúrne centrum a zaslúžila sa o uvedenie Smetanovej Predanej nevesty v Paríži. Štefan Osuský bol diplomatom a dlhoročným veľvyslancom v Paríži. Noviny o ňom písali ako o dokonale demokratickom type československého diplomata. Bol predstaviteľom mladej generácie moderných a úspešných politikov.

Anna Gašparíková – Horáková pochádzala z Martina. Vyštudovala históriu na Karlovej univerzite v Prahe a stala sa archivárkou a knihovníčkou u prezidenta Masaryka. Od roku 1929 prichádzala s prezidentským sprievodom do Topoľčianok. Z jej spomienok a denníka vznikla kniha U Masarykovcov, v ktorej spomína aj na pobyt v Topoľčiankach.

Hana Benešová n...
Známe ženy v To...
Známe ženy v To...
Pavla Osuská s ...
Alica Masarykov...

Share
© Ondrej Valach 23. október 2011
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12