header
Dnes je sobota 8. máj 2021
 

Známe ženy v Topoľčiankach (3.časť)

Povojnové obdobie po odchode prezidenta Edvarda Beneša prinieslo v Československu veľké zmeny. Prezidentom sa stal Klement Gottwald, ktorý sa nedobre zapísal do našej histórie. Aj on s manželkou Martou Gottwaldovou navštívil Topoľčianky. Za mimoriadnych bezpečnostných opatrení sa na verejnosť manželia Gottwaldoví málo dostali. Viac prezradila vtedajšia kuchárka v kaštieli pani Barbora Kútiková. Manželka prezidenta zvlášť zdôrazňovala dobré polievky, čo pre pani Kútikovú nebol problém. Keď následne išiel prezident na návštevu Bratislavy, jeho manželka Marta mala požiadavku, aby v hoteli Carlton, kde bol slávnostný obed, varila polievku kuchárka z kaštieľa pani Kútiková, čo sa aj stalo k spokojnosti prezidenta a jeho manželky. Podľa osobného rozprávania manželov Kútikových, odcestovali v marci 1953 do Prahy aj na pohreb prezidenta. Keď sa stretli s Martou Gottwaldovou, začala pred nimi plakať a kričať : Zabili mi ho! Následne zasiahli ochrankári.

Prezident Antonín Zápotocký s manželkou Mariou Zápotockou bol na dovolenke v Topoľčiankach v auguste 1957. Manželka ho doprevádzala na výlete do Bojníc, do Arboréta v Mlyňanoch, ale na pivo do Národného domu chodil sám. Organizátori jeho pobytu zorganizovali v jeden augustový večer tanečnú zábavu v parku pred kaštieľom. Manželka prezidenta netancovala, ale prezidenta vykrútili pripravené ženy v krojoch. Autor tohto príspevku bol prítomný na tejto verejnej tanečnej zábave.

Topoľčianky navštívili aj ďalší prezidenti Antonín Novotný, Ludvík Svoboda a Gustáv Husák, ale bez manželiek.
V roku 1993 prišiel na návštevu Topoľčianok prezident Michal Kováč s manželkou Emíliou Kováčovou. Prezident mal vlastný program a pre jeho manželku pripravili organizátori tri návrhy: návšteva Šampiňonárne Topoľčianky, prehliadka parku na koči alebo návšteva základnej školy. Prezidentova manželka si vybrala návštevu školy, kde sa stretla s jej 530 žiakmi a pedagogickými pracovníkmi. Autor príspevku bol v tom období riaditeľom školy.

Prezident Rudolf Šuster navštívil Topoľčianky bez manželky.
V roku 2008 sa v Topoľčiankach stretli dva prezidentské páry. Bol to český prezident Václav Klaus s manželkou Líviou Klausovou a slovenský prezident Ivan Gašparovič s manželkou Silviou Gašparovičovou. Ich privítanie bolo pred kaštieľom za prítomnosti verejnosti a potom mali vlastný spoločný program. Silvia Gašparovičová navštívila s manželom Topoľčianky viackrát.

Určite sme nespomenuli všetky známe ženy, ktoré Topoľčianky navštívili. Žena na jednom z mnohých obrazov v kaštieli inšpirovala aj slovenského spisovateľa Ladislava Ťažkého, a tak vznikla jeho kniha Krásna zlatá beštia.

Marta Gottwaldo...
Mária Zápotocká
Emília Kováčová
Lívia Klausová
Silvia Gašparov...
Známe ženy v To...
Známe ženy v To...
Známe ženy v To...
Známe ženy v To...
Známe ženy v To...

Share
© Ondrej Valach 07. november 2011
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12