header
Dnes je utorok 9. august 2022
 

Vymenovanie Jozefa Néčeia za čestného člena archeologicko-historického výboru


Vymenovanie Jozefa Néčeia za čestného člena archeologicko-historického výboru
Zlaté Moravce, 25. jún 1894

Váženému pánovi Jozefovi Néčeiovi, čestnému členovi tekovského archeologicko-historického výboru. Na zasadnutí tekovského archeologicko-historického výboru z 11. júna tohto roku bolo na moju žiadosť rozhodnuté, že Vás valné zhromaždenie župy za čestného člena menovaného výboru zvoliť navrhne. 14. júna Vás župné valné zhromaždenie za čestného člena aj zvolilo.

Vážený pane, prijmite moje srdečné blahoželanie, že Vás medzi volenými členmi menovaného výboru privítať môžem, a že sa nám podarilo nadviazať aj úradný styk. Som presvedčený, že náš výbor sa váženým pánom rozšíri o takého usilovného člena, ktorý archeológiu a predovšetkým náleziská vo Vrábľoch s jemu vlastným zanietením dopredu posunie a v archeologických záležitostiach tohto okolia priekopníkom bude.

Veľký prínos znamená pre tekovské múzeum , že pán Alexander Dilles s manželkou svoju veľkú a cennú archeologickú zbierku našej župe daroval, čo viedlo k potešiteľnému vzmáhaniu sa (múzea) a ak sa k tomu pripoja aj nové vrábeľské nálezy, bude budúcnosť nášho múzea zabezpečená.


Teraz, keď sa blíži už aj otvorenie železnice v údolí Žitavy, čoskoro Vás navštívia aj budapeštiansky členovia výboru a prostredníctvom tamojších vykopávok môžu určiť hodnotu nálezov tohto okolia. Preto prosím Váženého pána, aby bol taký láskavý spísať už známe predmety a aby zoznam vyhotovil na vedeckom základe. Niekoľko kusov, ktoré som si bol priniesol z Vrábeľ, vrátim kvôli kompletizácii zbierky. Zoznam, ak chcete, vyhotovte v jazyku nemeckom a takto ho aj podajte, o vyhotovenie maďarského prekladu sa ja rád postarám a tento zoznam pripojím. Opakujúc svoj srdečný pozdrav. v Zlatých Moravciach, 25. júna 1894

Váš úprimný ctiteľ Dr. Ignác Sombathy archivár tekovskej župy, penziovaný učiteľ


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Táto listina sa nachádza v pozostalosti Jozefa Néčeia, Levický archív, dokumenty o Poštovom úrade vo Vrábľoch. Spomínaný výbor vznikol v Zlatých Moravciach a prijímal do svojho spoločenstva viacerých mecenášov, lebo očakával, že podporí zbierku novozaloženého Stoličného múzea v Zlatých Moravciach, podobne ako to urobil Vrábľan Alexander Dilles so svojou manželkou Máriou rod. Batiániovou. Néčei napokon daroval zlatomoraveckému múzeu len zopár kusov menej cenných archeologických vykopávak z Vrábeľ. Zlatomoravčania bojovali podobne ako Levičania o Néčeiove bohatstvo. Listinu z maďarčiny do slovenčiny preložila Silvia Pozsárová v roku 2001. Na listine je vľavom hornom rohu značka 214/94.
Share
© Soňa Trubíniová 30. máj 2011
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12