header
Dnes je streda 24. júl 2024

Múzeá a galérie

Expozícia ľudovej architektúry a bývania, Martovce

V pôvodnom roľníckom dome z roku 1871 je zriadená expozícia ľudovej architektúry a bývania. Tradičný trojpriestorový hlinený dom krytý trstinou pozostáva z „čistej izby“, pitvora s oddelenou kuchynskou časťou, zadnej izby a komory.

Mestské múzeum v Šuranoch

Mestské múzeum v Šuranoch bolo slávnostne otvorené v septembri 2007. Nachádza sa v starej synagóge na Malej ulici v Šuranoch. Múzeum založil Miroslav Eliáš zo Šurian. Stála expozícia obsahuje stručný prehľad histórie mesta od praveku až po súčasnosť.

Živý agrárny skanzen Mašekov mlyn, Vráble

Živý agrárny skanzen Mašekov mlyn sa nachádza na rieke Žitave, asi 2 kilometre severne od mesta Vráble, v miestnej časti Horný Ohaj. Skanzen je vzdialený od mesta Nitry približne 20 km. Živý agrárny skanzen je súčasťou Rodinnej farmy Mašekov mlyn.

Národopisné múzeum, Topoľčianky

Národopisné múzeum v Topoľčiankach sa nachádza v strede obce na Hlavnej ulici. Umiestnené je v priestrannej hale v budove nad lekárňou. Sú tu exponáty z histórie Topoľčianok spred 150 rokov.

Hipologické múzeum, Topoľčianky

Tradícia chovu koní na Slovensku bola a je bohatá v národohospodárskej, spoločenskej oblasti, ako aj v oblasti chovateľskej, športovej a dostihovej. Na celom svete v ľudskej spoločnosti má kôň výnimočné výrazné postavenie.

Mestské múzeum, Zlaté Moravce

Mestské múzeum v Zlatých Moravciach je múzeum vlastivedného typu orientované na horné Požitavie. Vzniklo 12. mája 1896, pričom v roku 1924 boli zbierky prenesené spolu s knižnicou do Nitry, odkiaľ sa v roku 1951 dostali do Bojníc.

Rodové múzeum Forgáchovcov, Jelenec

Obec Jelenec založila v spolupráci s Občianskym združením Forgach de Ghymes obecné múzeum. Múzeum sídli v priestoroch jeleneckého kaštieľa...

Prírodná galéria umeleckej keramiky, Beladice

V areáli Kaštieľa Pustý Chotár v Beladiciach, kultúrnej pamiatky SR, bola 31. augusta 2007 slávnostne otvorená Prírodná galéria umeleckej keramiky...

Dom ľudového bývania vo Veľkých Lovciach

Príkladov, keď sa samotný vlastník starého domu podujme na jeho rekonštrukciu za účelom kultúrneho využitia, nenájdeme veľa a to nielen v tomto regióne...

Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12