header
Dnes je streda 24. júl 2024
 

Hunt-Poznanovci

Bratia – vojvodovia – Hunt a Poznan mali silné postavenie v spoločnosti. To získali ešte za panovania mocného kráľa Svätopluka. Poznanovci mali najväčší vplyv v Nitre a okolí a Huntovci na juhu stredného Slovenska. Boli to práve veľmoži Poznanovci, ktorí sa v poslednej štvrtine 10. storočia ujali pomaly sa rozpadajúceho kláštora pod Zoborom, a tak sa stali jeho svetskými patrónmi.

Huntovci získali od uhorských kráľov donácie. Hunt a Poznan museli zabrániť čoraz väčšej snahe uhorského štátu prenikať na Slovensko. Bolo to až do roku 995 keď údelné knieža Michala z Nitry zavraždili na príkaz jeho staršieho brata Gejzu. Po Michalovi sa stal novým údelným kniežaťom Gejzov syn Štefan. Netrvalo dlho a medzi Huntom, Poznanom a mladým Štefanom sa v priebehu dvoch rokov vyvinulo pevné priateľstvo. Toto priateľstvo sa ešte viac upevnilo v roku 997, keď sa po smrti veľkokniežaťa Gejzu začal dobýjať nárokov o kniežatstvo Arpádovec Kopán. Keď Kopán tiahol proti Štefanovi, budúci kráľ Uhorska sa rozhodol ustúpiť na Slovensko. Pomohli mu dvaja vojvodovia, Slováci, Poznan a Hunt. Tí ho v rieke Hron podľa starého slovenského zvyku opásali a vymenovali za kráľa Uhorska.

Z rodu Poznanovcov pochádzalo veľa osobností, pôsbiacich na významných postoch v Uhorsku. Napríklad v rokoch 1164-1165 Poznanov syn Farkaš (Vlk) odkázal svoje pozemkové vlastníctvo benediktínskemu kláštoru pri Hrone. Nitriansky župan Tomáš mal dvoch synov Alexandra a Sebeša, ktorí ako verní stúpenci vojvodu Ondreja získali v rokoch 1206-1218 obrovské pozemky najmä v Bratislavskej stolici. Z rodu Huntovcov sa tiež vyvinulo veľa osobností. Komes Lampert II sa stal švagrom kráľa sv. Ladislava, pretože si za manželku zobral jeho sestru Žofiu.

V polovici 12. storočia dochádza k spojeniu rodov. Poznanovci vymreli po meči, a majetky vyženili Huntovci. O tom, že Hunt-Poznanovci boli Slováci, netreba pochybovať. Túto skutočnosť potvrdilo veľa slovenských a zahraničných odborníkov-historikov. V ich osobných menách nájdeme len slovenské mená: Geca, Bín, Ivanka, Kazimír, Jardan atď. Za príslušníkov tohto rodu možno s určitosťou vyhlásiť rody Diviackovcov, Ludanckovcov, Branč-Lipovnickovcov a ďalšie.

V 14. storočí patrili Párovce pri Nitre rodu Hunt-Poznanovcov. Hrad Cerovo (v okrese Krupina) postavil Huntov syn Dezider Veľký. V roku 1206 náš kráľ Ondrej II. daroval územie Plaveckého Štvrtku tomuto rodu a v roku 1217 daroval taktiež Ondrej II. synom nitrianskeho župana Tomáša, Alexandrovi a Sebusovi z rodu Hunt-Poznanovcov. Rod vlastnil obec Horný Ohaj a ďalšie obce na Požitaví. Viacerí členovia rodu zastávali funkcie županov, napr. v Nitrianskej a Tekovskej stolici. Najstarší župan v stolici Tekov bol Demeter, ktorý vykonával svoju funkciu v rokoch 1280-1282.

Použitá literatúra a pramene:

Dvořák, Pavel.: Stopy dávnej minulosti 4. Vydavateľstvo Rak Budmerice 2005.

Lukačka, Ján.: Formovanie vyššej šľachty na Slovensku. In: Pamiatky a múzeá 2/1999.

Vojvoda Hunt z Obrázkovej kroniky

Share
© Ľuboš Trubíni 06. december 2006
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12