header
Dnes je streda 24. júl 2024
 

Pieskovce v Nemčiňanoch

Popis:

K prírodným krásam nášho regiónu patria aj pieskovce v Nemčiňanoch, neďalekej obci pri Zlatých Moravciach, ktorá patrído Mikroregiónu Požitavie – Širočina. Prírodná zaujímavosť s najstaršími stopami osídlenia, siahajúcimi pravdepodobneaž do obdobia staršej doby kamennej – paleolitu, sa nachádza v juhovýchodnej zalesnenej časti územia.

Obec Podunajskej nížiny v severnej časti Pohronskej pahorkatiny s náznakmi existencie už za Veľkomoravskej ríše, ležímimo značkovaných turistických chodníkov. Široko-ďaleko známa nemčinianska pieskovňa láka svojimi zaujímavosťami najmämilovníkov prírody. Uzavretý priestor bane tu ponúka započúvať sa do večne šuchotajúcich zrniečok piesku z obnaženýchpieskovcových stien v tichej prírode a nevšedný obraz naplavenej horniny z dávnej minulosti.

Do mohutného pieskovcového svahu vstúpil človek svojou devastačnou činnosťou, ktorý vznikol v neogéne – mladšom útvaretreťohôr. Vrstvenie pieskovca s jemnou textúrou v nemčnianskej pieskovni sa datuje až po paleogén. Sedimenty pieskovcavznikali postupným rozrušením hornín a ich prepravou v tečúcich vodách s dlhodobým usadzovaním vo vodnom prostredí. Pieskovcevytvorené najmä z kremeňa, živca a sľudy, ktorých spojivom je íl, vápenec, železo a pod. sa rozlišujú svojou farbou a zložením.Spolu s príbuznými bridlicami sa využívajú najmä v sklárstve, stavebníctve a iných výrobných technológiách.

Nepriaznivé poveternostné podmienky vytvárajú na obnaženom pieskovci svojou erozívnou činnosťou neustále sa meniace bizarnétvary horniny. Vnímavý pozorovateľ prírodných krás tu nájde motiváciu pre rozvoj svojho tvorivého ducha. Zlatisto sfarbenépieskovce sú zaujímavou lokalitou nielen pre študijné účely geológov, ale i nadšencov ornitológie. V tichých pieskovýchdunách starej vyhasnutej bane si našli vhodné podmienky pre život mnohé vzácne vtáky. Hniezdi tu jeden z najkrajšíchchránených vtákov žijúcich na Slovensku včelárik zlatý (Merops apiaster) z čeľade Meropidae, radu krakľovcov (Corakliformes)a brehuľa riečna (Riparia riparia).

Nemčiňany obklopuje aj pekná príroda. Z južnej a východnej strany sú to lesy Rohožníckej a Vysokej hory, ktoré za obcoulemuje rybník napájaný Rohožnickým potôčikom a studeným prameňom Kráľovskej studničky. Tento ekologicky čistý kút prírody,vyhľadávaný aj milovníkmi rybolovu, ponúka poznávanie nášho turisticky bohatého regiónu nielen na svoju históriu, ale iprírodné zaujímavosti.

Prístup k Nemčinianskym pieskovcom:

Z centra obce prejsť ku kostolu, ktorý je dobre viditeľným orientačným bodom a pokračovať vpravo okrajom lesa po poľnejzvážnici asi 300 m, ktorá vedie priamo do pieskovej bane. Menej schodné sú aj ďalšie možnosti, ako napríklad z cesty naMochovce vystúpiť zalesneným svahom na pieskovcové svahy, odkiaľ sú pekné výhľady do bane.

Mapa:


Zobraziť Nemčiňany na väčšej mape

Hniezdo včelári...
Cintorín v Nemč...
Nemčinianske vi...
Pohľad na obec ...
Rybník v Nemčiň...

Share
© Anton Kaiser 24. december 2009
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12