header
Dnes je streda 24. júl 2024
 

Prírodná rezervácia Alúvium Žitavy

Lokalita: Hurbanovo (dolné Požitavie)

História/popis:

Vyhlásená bola v roku 1993 na výmere 32,53 ha. Územie leží v medzihrádzovom priestore rieky Žitava. Veľká časť lokality je počas roka, najmä však na jar je zaplavovaná. Vyznačuje sa pestrosťou biotopov. Zastúpená je tu vegetácia vodná, močiarna a vegetácia Lužných lesov. Lužné lesy, predovšetkým porasty vrbín takmer v celej dĺžke a šírke Alúvia Žitavy poskytujú vhodné ekologické podmienky pre hniezdenie avifauny ako aj úkrytové možnosti. Vyskytuje sa tu vyše 76 druhov vtákov.

Táto prírodná rezervácia má vysokú biologickú hodnotu a plní dôležitú funkciu pre zachovanie genofondu rastlinstva a živočíšstva. Medzi najvzácnejšie tu žijúce druhy avifauny patria napr. volavky, kúdelníčky, bučiaky, kane, kačice, trsteniariky, kulíky, svrčiaky atď. Takmer na celej ploche ŠPR rastie chránená Bleduľa letná. Na vodnej ploche sa vyskytuje chránená Leknica žltá, žaburienky vytvárajú na vodnej hladine zelený povlak. Pozdĺž medzihrádzového priestoru nachádzame močiarne druhy flóry, z nich prevládajú porasty trste, pálky ostríc, škripinca a pod.

V záujme záchrany Prírodnej rezervácie sa zakazuje rušenie v čase hniezdenia, vypaľovanie, poškodzovanie a zber flóry a fauny, znečisťovanie, lov zverí, výrub drevín, rybolov, športová a rekreačná činnosť, stanovanie, zakladanie ohňa, stavebná činnosť, používanie chemických prostriedkov, iná činnosť, ktorou by sa poškodili hodnoty, funkcia, charakter a rozloha chráneného územia.

Fotogaléria:

Share
© Soňa Trubíniová 18. máj 2011
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12