header
Dnes je štvrtok 6. máj 2021
 

Fyloxéra – skaza európskeho ušľachtilého viniča

To slovo znelo koncom 19. storočia vo vinohradníckej spoločnosti v celej Európe ako mor v stredoveku. Bola to skaza európskeho ušľachtilého viniča. Neznámy škodca, dovlečený zo Severnej Ameriky do Francúzska, sa šíril po celej Európe. Odolali mu len vinice podmáčané alebo vysadené na sypkých pieskoch, ostatné zahynuli.

Bola to pohroma najmä vo Francúzku, v krajine kde bolo víno dôležitým zdrojom obživy a obchodu. Sem bol škodca dovlečený a tu sa po ťažkom boji a veľkých stratách našiel účinný spôsob ochrany.

Fyloxéra (Viteus vitifolii) je drobná, najviac 1,5 mm veľká voška. Na európskom viniči sa vyvíja len na koreňoch, na americkom aj na listoch. Americké viniče sú proti koreňovým formám odolné, ale európske sú chúlostivé. Sliny tejto vošky dráždia pletivá koreňov, spôsobujú zhrubnutie – tvorbu hálok (zdurenín), ktoré sa časom rozpadajú, hnijú a sú vstupnou bránou rôznym baktériam a hubám. Postupne odumierajú celé koreňové partie. Ker chradne a za niekoľko rokov hynie. Hálky sa na koreňoch vyskytujú až do hĺbky štyroch a viac metrov.

Na jar vyliahnutá larva sa prisaje na mladý list. Vplyvom dráždivého účinku slín pletivá bujnejú, vznikajú mechúrikovité hálky až do veľkosti hrachu, ústiace drobným otvorčekom na povrch listu. V hálke larva po štyroch zvliekaniach dospieva. Je veľmi plodná a kladie až 1 200 vajíčok. Larvy, ktoré sa z nich v júni liahnu, opúšťajú otvorčekom na hornej strane listu hálku, sťahujú sa na mladé listy a vytvárajú tam nové hálky.

Ako účinná ochrana proti fyloxére sa našlo štepenie európskych odrôd viniča do podpníka z amerického viniča. Štepenie za sucha sa robí už priemyselným spôsobom do vyšľachtených podpníkov, alebo aj v domácich podmienkach.

Robilo sa aj za zelena: do vysadeného, vegetujúceho Amerikána. Dnes je táto technika vzácna. Ďalším spôsobom ochrany pred fyloxérou bola výsadba krížencov amerického a európskeho viniča. Takýmto spôsobom sa u nás rozšírili „samoroďáky“ ako otelo, delevár, konkordia, talian a mnoho ďalších.

Fyloxéra zostala hrozbou európskeho viniča a ochrana štepením do amerických podpníkov je najúčinnejšia.

Hálky na spodne...
Otvory hálok na...
Rez hálky: vají...

Share
© Pavel Ondrejmiška 24. júl 2008
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12