header
Dnes je piatok 7. máj 2021
 

Jedovaté Líčidlo americké už “skrášľuje“ brehy hornej Žitavy

Naša záhrada v Machulinciach sa nachádza len niekoľko metrov od brehov tejto krásnej rieky a bola pár rokov neudržiavaná a nekosená. Rastie nám tu baza, čerešne, jelše, jasene ale aj kozonoha alebo jesienky. Minulý rok ma zaujala pre mňa dovtedy neznáma rastlina, ktorá rástla na rôznych miestach, ale pre rôzne iné starosti a povinnosti som na ňu zabudol. Tohtoročné leto sa pripomenula a s pomocou Mareka Sádovského, s ktorým som sa stretol na brigáde na Žitavskom Luhu, sa mi podarilo zistiť s kým mám tu česť.

Phytolacca americana alebo Líčidlo americké je burina zavlečená zo Severnej Ameriky, ktorá je rozšírená už aj v Bulharsku a Moldavsku. Považuje sa za invazívny druh, ktorý je smrteľne jedovatý!!! Najnebezpečnejšou časťou je koreň, ale jedovaté sú aj surové tmavofialové bobule, ktoré si deti v Amerike viackrát pomýlili s inými jedlými plodmi. Príznaky otravy sú: pálenie v ústach a hrdle, nadmerná tvorba slín, zvracanie, krvavé hnačky a kŕče.

Táto rastlina je jedovatá aj pre ošípané a hovädzí dobytok. Žiaľ podarilo sa mi ju nájsť aj priamo na brehu rieky, kde naši poriadkumilovní občania vynášajú odpad zo záhrad. Na svojej ceste neváhali upraviť aj vŕbu, ktorá im stála v ceste.
Na tomto mieste sa mi podarilo nájsť dva jedince, z ktorých každý má asi dvadsať stoniek. Nižšie po toku rieky po pravej strane v hustom poraste pod jelšami asi ďalších päť jedincov. Výška rastlín v záhrade bola do 50 cm a pri rieke minimálne 1,5 m.

Rastlina sa šíri pomocou vtákov, ktoré pojedajú jej bobule. Kvitne až do októbra, čo môže spôsobiť, že migrujúce vtáky neodlietajú, lebo majú dostatok potravy v miestach jej väčšieho výskytu.


Použitaá literatúra a pramene:
http://www.lesoprojekt.sk/lesop_sub/popularne/clanky/licidlo_americke.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Phytolacca_americana

"upravená" vŕba...

Share
© Marek Rakovský 01. október 2008
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12