header
Dnes je piatok 7. máj 2021
 

Radosť hubárov, starosť vinárov – huby

Začiatok rastu hríbov úzko súvisí aj s nástupom hubových chorôb viniča: perenospóra (Botritis, Plasmopara, Perenospóra) a múčnatka viniča (Oidium). A tak radostné správy hubárov sú pre skúsených vinohradníkov výstrahou pred blížiacim sa nebezpečenstvom.

Urobiť preventívny postrek proti perenospóre a múčnatke pred kvetom a po odkvitnutí, je základom chemickej ochrany viniča. Vystihnúť termín a vybrať si ten „najlepší“, či skôr osvedčený prípravok patrí k vyspelosti vinohradníka. Nepostriekať vinič pred kvetom a čakať či obstojí alebo po odkvitnutí zostanú uschnuté strapce, či ich časti od perenospóry, je hazard.

Následná ochrana vyplýva z priebehu počasia: teploty, množstva zrážok a vlhkosti vzduchu. Tie vytvárajú podmienky na rast húb alebo ich zastavenie. Tak isto aj hubových chorôb viniča.

Skúsený vinohradník sleduje nielen porast viniča. Všíma si aj rastliny vo vinici a jej okolí. „Múkou“ posypané listy ďateliny lúčnej, skorocelu, repíka signalizujú múčnatku vo vinohrade a potrebu účinnej ochrany. Niekde vysádzajú na začiatok radu kríčkové ruže. V prvom rade sú indikátorom na zisťovanie múčnatky a pohľad na rozkvitnuté ruže...

Po zavlečení perenospóry z Ameriky do Európy, vo Francúzku zaviedli informačný systém založený na nahlásení prvého nálezu choroby v oblasti. Tento nálezca dostal vysokú odmenu. Bol to signál pre ostatných, že treba striekať (liadok a vápno). Odmena bola motivujúca pre všetkých a tak bol každý vinohrad pod kontrolou.

V súčastnosti je poveternostný stav monitorovaný automatickými zberačmi meteoúdajov, tie sú spracovávané a zasielané na monitor vinohradníka s odporúčaním či a proti čomu striekať. Je to cielená ochrana.

Stáva sa, že biele škvrny na spodnej strane listu viniča spôsobené roztočmi a vlnovníkom – plstnatosť (erinóza) sú pokladané za múčnatku a to už v dobe, kedy je nepravdepodobný výskyt múčnatky. Múčnatka sa najprv objaví v strapci na gulôčkach, bobuliach. Najháklivejšie obdobie je, keď sú veľké ako „broky štvorky“. Napadnuté bobule zaostávajú v raste, pokožka praskne, objavujú sa zrnká, hrozno nedozrie. Múčnatkou nebýva naraz zasiahnutá celá vinica. Sú vinohradníci, ktorým stačí pohľad na ten „pravý“ viničný ker a vedia sa zorientovať – je to ich indikátor.

Múčnatka na fotografiách bola pozorovaná na hybridnom viniči, toho roku ešte nestriekanom, 19. júna 2008, na pergole, na priečelí rodinného domu v Novej Bani. Pre porovnanie je priložené foto listu napadnutého plstnatosťou na liste.

Share
© Pavel Ondrejmiška 24. jún 2008
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12