header
Dnes je štvrtok 6. máj 2021
 

Vznešená burina - Nevädza poľná

Charakteristika a pestovanie 

Nevädza poľná (Centaurea cyanus) je jednoročná liečivá rastlina z čeľade astrovité. Dorastá do výšky 50-60cm, niekedy ja vyššie. Existuje viac druhov nevädzí, ich kvety kvitnú na modro, ale vyskytuje sa tiež fialové, ružové a biele sfarbenie.

Rastie predovšetkým na okrajoch obilných polí a na suchých, kamenistých miestach spolu s rumančekom pravým a makom divým. Vyžaduje slnko. Rozmnožuje sa semenami. Aj keď ide o jednoročnú rastlinu, vysemenením si každoročne sama zabezpečuje budúcoročné „potomstvo“. Preto aj pri minimálnej starostlivosti sa z nej môžeme tešiť dlhé roky. Čoraz častejšie umelé hnojenie polí a lúk je príčinou úbytku nevädzí.

Nevädza vytvára plošne husté porasty na pastvinách a lúkach. Veľký význam má napríklad pre včelárov. Keďže pre jej drsné byle a listy ju hospodárske zvieratá obchádzajú, je významným zdrojom peľu a nektáru pre včely. Nevädza kvitne veľmi dlho, zvyčajne od júna do septembra. Tohto roku sa však u nás kvety objavili v plnej kráse už začiatkom mája.

Liečivé účinky nevädze

V liečiteľstve sa využíva kvet. Obsahuje triesloviny, antokyanové farbivá, horčíny, saponíny a minerálne látky. Má močopudné a žlčopudné účinky, najčastejšie sa však používa pri zápalových a hnisavých očných chorobách. Napríklad na „unavené“ oči vezmeme jednu polievkovú lyžicu kvetov, prelejeme šálkou vriacej vody, necháme 10 minút lúhovať a v takto pripravenom náleve po vychladnutí a precedení umyjeme oči. Na slziace oči je možné použiť rovnaký nálev, ale pridáme ešte 10 kvetov rumančeku, tento nálev sa aplikuje vo forme obkladu. Kvet sa tiež pridáva do liečivých čajových zmesí a do kozmetiky.

Čo ste (možno) doposiaľ nevedeli

Uvádza sa, že nevädza má celosvetovo asi 700 druhov. Pochádza zo Stredomoria, ale u nás zdomácnela ako poľná burina. Pre svoju krásnu modrú farbu je skvelým doplnkom kytíc. Po celý čas kvitnutia navštevujú nevädzu včely. Kvety im poskytujú množstvo nektáru a peľu. Med je tmavý, má príjemnú chuť a pomaly kryštalizuje.

Množstvo umelcov sa nechalo inšpirovať nežnou krásou nevädzí a zachytilo ju vo svojich dielach. Napríklad Vincent van Gogh namaľoval krásne zátišie s kvetinami. Obraz má názov Váza s makmi, nevädzami, pivonkami a chryzantémami. Kvety nevädze sa tiež priamo konzumujú – pridávajú sa napríklad do šalátov ako zelenina alebo iba na ozdobu.

Nevädza je známa už zo staroveku. V gréckej mytológii nevädza pomohla Chirónovi vyliečiť nohu, ktorú si poranil v súboji titanov. Chirón je jeden z kentaurov, jediný múdry kentaur, (nevädza po latinsky Centaurea) – napoly človek, napoly kôň, známy ako učiteľ Jásona a Herkula. Na Požitaví nájdete nevädzu na ľudskou rukou nenarušených lúkach a popri cestách v susedstve množstva ďalších krásnych kvetov a iných rastlín. Veľa ľudí ich pestuje vo svojich záhradách a tým pomáha uchovať krásu nevädzí.

Váza s makmi, n...
Perokresba - po...

Share
© Soňa Trubíniová 20. máj 2007
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12