header
Dnes je sobota 8. máj 2021
 

Kozárovce v ľadovom objatíVečer 22. 1. 2009

Na ceste od Hronského Beňadika do Kozároviec som zažil adrenalínovú situáciu. Cestoval som domov autom z Prievidze. Cesta ubiehala celkom príjemne, miestami boli úseky nad Handlovou s hustejšou hmlou, ale nič nenasvedčovalo tomu, že by som sa mal na ceste domov zdržať.


Z diaľnice som zišiel pri Hronskom Beňadiku a ešte som stihol ubezpečiť manželku, že o chvíľu som doma. Pri výjazde z obci Psiare som mal pocit, že snehová masa v poli, ktorú som mal po ľavej ruke sa hýbe. Ona sa aj hýbala, bola tlačená silou prúdu rieky Hron. Dostal som sa do úseku, asi necelý jeden km od rodných Kozároviec, kde sa cez cestu už liala voda s masou ľadu a snehu. Úsek cesty bol zaplavený cca 200 metrov . Auto idúce predo mnou strhol prúd do priekopy na pravej strane. Z priekopy mu svietili koncové svetlá a voda hrozivo stúpala a zaplavovala ho. Posádku auta nebolo vidieť. Toto sa stalo možno pred 15-20 minútami ako som tam prišiel.

Ostal som v dileme, či sa pustiť s autom do rozbúrenej vody a pokúsiť prebrodiť zaplavený úsek, ale zároveň riskovať, či nedopadnem ako auto predo mnou. Voda hrozivo stúpala. Podľa môjho odhadu výška vody na zaplavenom úseku mohla byť v rozmedzí 40 - 50 cm. Cúvať na danom úseku sa nedalo, lebo cesta sama osebe je tu veľmi úzka a teraz ešte z jej okrajov ukrajovala ľadová voda. Na pomoc prišla polícia, ktorá v rozbúrenom toku rieky reflektormi hľadala auto a jeho posádku. Ukázal som im, kde sa nachádza auto, ktoré strhla voda. Obrátil som svoje auto a uvoľnil som miesto záchranárskemu autu. Cestou späť som už musel prejsť po zaplavených úsekoch cesty, ktorá stále stúpala. Cesta sa stala neprejazdnou. Voda zaplavila okolité polia a priblížila sa k železničnej trati a neskôr ju aj zaplavila.

Noc 22. 1. 2009

Nastala rušná noc pre záchranárov, policajtov, hasičov, obyvateľov, pracovníkov Slovenského vodohospodárskeho podniku a pre krízový štáb. Na pomoc bola povolaná aj armáda. Na koordináciu prác osobne dohliadal minister vnútra SR. Voda v nočných hodinách stúpala smerom do dediny a začala zaplavovať záhrady, uväznila v bytovke tri rodiny. Hasiči museli odčerpávať vodu z pivníc. Hasiči, vojaci spolu s dobrovoľníkmi z radov občanov napĺňali vrecia s pieskom, ktorými budovali umelé hrádze.


Ráno 23. 1. 2009

Po východe slnka sa ukázalo, že koryto rieky Hron sa premiestnilo o cca 200-300 m a v pôvodnom koryte ostali nánosy ľadovcov, krýh, konárov, stromov a plastov... Na pomoc prichádzali ďalší občania s lopatami odhodlaní pomôcť.


 ,, I napriek tomu, že ľudia zažili krušnú a dramatickú noc, ukázali sa ako správni obyvatelia a pomáhali jeden druhému. Som pozitívne prekvapený, pretože keď sme v rozhlase vyhlásili, aby nám občania prišli pomôcť, zhromaždili sa ľudia s lopatami a pomáhali," dodal pre portál aktuality.sk starosta Kozároviec Jozef Majer.

Po obede 23. 1. 2009


V Kozárovciach sa zhromaždila všetka dostupná technika, pásový vyprosťovák (kačica), ratrak, objavil sa tu aj vrtuľník. Krízový štáb predbežne rozhodol o tom, že nakopené ľadové kryhy odpáli pomocou výbušnín v nasledujúci deň. Napriek tomu, že voda na ceste medzi Kozárovcami a Hronským Beňadikom opadla, cesta zostane 24. 1. 2009 uzatvorená až do odvolania. V tejto lokalite bude nebezpečné sa zdržiavať.


V Kozárovciach sme zažili viacero povodní a záplav. V rokoch 1878, 1974, 1976, 1979, 1981, 1995, 2002 a teraz 2009. Problém, ktorý nastal v zimnom období bol zapríčinený zátarasou z ľadových krýh, nie dažďami.
Share
© Karol Ižold 23. január 2009
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12