header
Dnes je utorok 18. jún 2024
 

Obnova a úprava významnej pamiatky

Aj Požitavie, podobne ako celé Slovensko, má mnohé významné pamiatky, ku ktorým patria aj pomníky a kaplnky. Ich údržba a zachovanie do budúcnosti nie je jednoduchá záležitosť, lebo si vyžaduje nemalé financie, ktoré často chýbajú.

 

Medzi najstaršie historické pamiatky na hornom Požitaví patrí aj pomník nazývaný „Kiepa" (z maďarského kiépetta – stavba). Pomník bol postavený v druhej polovici 18. storočia po vydaní tzv. tereziánskeho katastra Máriou Teréziou, ktorý určoval vlastníkov pôdy. Je v tvare rovnoramenného trojuholníka a smeruje do troch chotárov – do chotára Topoľčianok, Zlatých Moraviec a Opatoviec (dnes Žitavany). V jednom ramene pomníka je výklenok pre sochu svätých, ktorá tam chýba, podobne ako aj kríž nad pomníkom. Kiepa teda ohraničovala tri chotáre. Nachádza sa v poli vedľa železničnej trate Zlaté Moravce – Topoľčianky. Najlepší prístup k nej je od štadióna ViOn-u. Hoci ide o významnú historickú pamiatku, v súčasnosti je vo veľmi zlom stave. Roky poznačili pomník zničenou omietkou a zanedbaným okolím.

Členovia občianskeho združenia INVENIO sa rozhodli upraviť a obnoviť túto pamiatku. Z okolia pomníka odstránili takmer vyše metra vysoké tŕnie, slivčie, bodliaky a burinu. V úprave okolia, ale aj samotného pomníka budú pokračovať. Majú vypracovanú štúdiu k obnove tejto pamiatky, ktorá počíta aj parkovou úpravou okolia.
Privítame každý dobrý návrh a hlavne ochotných ľudí, ktorí pomôžu pri obnove a úprave tejto významnej historickej pamiatky.

Foto: Ondrej Valach

Pomník pred úpr...
Pomník po úpra...
Výklenok pre so...
p7231361Po obno...

Share
© Ondrej Valach 26. júl 2013
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12