header
Dnes je pondelok 27. máj 2024
 

Príprava na jarné upratovanie

V sobotu 24. marca 2012 o 9.00 h  sa bude konať na strednom Požitavý akcia – veľké čistenie rieky Žitavy v rámci projektu Zelené Požitavie. Čistiť sa bude okrem iného aj okolo prírodnej rezervácii Žitavský luh.
Dnes som bol zmonitorovať stav znečistenia v tejto oblasti. Tento rok brehy samotnej rieky Žitavy nie sú znečistené, keďže na jeseň sa robil po celom toku výrub stromov a riedenie porastov - brehy sú vyčistené. Mimochodom brehy z druhej strany Žitavy a to od obcí Kmeťovo a Michal nad Žitavou boli vypaľované a tým zhoreli aj všetky nečistoty. Len zázrakom, že nepreskočila iskierka cez rieku na druhú stranu a chytil by sa horieť celý Žitavský luh, keďže tráva a porasty tu sú vysušené. Tým by utrpela nielen všetká flóra, ale aj fauna. Ale poďme naspäť k znečistenie. Samotná prírodná rezervácia nie je znečistená, keďže je to chránené prírodné územie a ľudia sem nemajú povolený vstup. Ale to sa nedá povedať o znečistení pri nej. Najhroznejšie je to pri hranici okresov, kde sa vytvára nelegálna skládka a odtiaľto vietor rozfukuje znečistenie. Tu je za potrebné na odstránenie skládky už mechanizmy a kontajner.


V sobotu sa ale čistiť začne okolo hlavnej cesty a to od pet fliaš a plechoviek vyhodených z idúcich áut. Preto zraz bude pri hraničnej čiare okresov o 9.00 h. Tu sa „nafasujú“ rukavice, igelitové vrecia na odpad. Je nutné poprípade si doniesť aj reflexné vesty, keďže treba myslieť aj na svoju bezpečnosť a bude sa zbierať pri hlavnej ceste. Pri väčšej účasti sa zúčastnený rozdelia na dve skupinky, kde tá druhá pôjde zbierať odpadky popri starom ramene rieky Žitava.
Tešíme sa na hojnú účasť a prajeme už len aby nám vyšlo pekné počasie. Ešte na záver chcem poďakovať starostovi obce Maňa za propagáciu a ochotu nám v tomto jarnom upratovaní pomôcť.
Stretnutie dobrovoľníkov bude na hranici okresov, pri skládke.

Tuto to začína
Prírodná rezerv...
Prvá pet fľaša
Dva kroky a je ...
Monitorovacia s...
Vypálený breh Ž...
Zatiaľ suchá st...
Hranica okresov
Nelegálna sklád...
Ako huby po daž...
Popri hlavnej c...
Za to môžu vodi...

Share
© Pavol Tinák 19. marec 2012
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12