header
Dnes je utorok 28. máj 2024
 

Víla Žitava pri prameni našej rieky

Obec Veľká Lehota pripravuje výrazné označenie prameňa Žitavy, ktorý sa nachádza v katastri jej obce. Po majetkoprávnom usporiadaní pozemkov plánuje pri označenom prameni  postaviť drevený prístrešok, v ktorom bude umiestnená socha v životnej veľkosti s názvom „Víla Žitava“. Autorom sochy je známy umelecký rezbár, výtvarník a pedagóg PaedDr. Miroslav Polák z Nitry, narodený v obci Vlkas, kde Žitava bola rieka jeho detstva.


Na soche je zvýraznená modrá stuha v tvare písmena S, čo znázorňuje  rieku Žitava od jej prameňa až po obec Martovce, kde sa v starom koryte vlieva do rieky Nitra.
Miroslav Polák namaľoval aj cyklus Žitava, čo predstavuje 25 obrazov, každý jeden obraz znázorňuje obec, ktorou Žitava preteká. Obrazy predstavujú tieto obce:
Veľká Lehota,  Malá Lehota, Jedľové Kostoľany, Obyce, Machulince, Žitavany, Zlaté Moravce, Tesárske Mlyňany, Vieska nad Žitavou, Slepčany, Nová Ves nad Žitavou, Vráble, Lúčnica nad Žitavou, Žitavce, Michal nad Žitavou, Kmeťovo, Maňa, Vlkas, Hul, Uľany nad Žitavou, Dolný Ohaj, Bešeňov, Dvory nad Žitavou, Bajč, Martovce.


Kompozícia jednotlivých obrazov je vytvorená tak, že žena, ktorú symbolizuje rieka Žitava, je zároveň aj jej ochrankyňou. V dolnej časti obrazu sú  plody zeme typické pre danú obec – ovocie, zelenina, ryby, huby, obilniny a pod.
Ako hovorí autor „Snažil som sa, aby v každej obci vynikol určitý jedinečný moment, ktorý je dominantou obce a vystihuje ju. Pohľad zhora som použil úmyselne. Umožnil mi zachytiť budovy, kostoly a pamiatky obce z nadhľadu“.
Zarámované a paspartované obrazy sú ako stála expozícia vystavené v sále kultúrneho domu Veľká Lehota, kde sa zatiaľ nachádza aj socha Víla Žitava.


Okrem sochy a obrazov pripravil Miroslav Polák aj reprezentatívnu knihu, kde na kriedovom papieri formátu A4 sú fotografie uvedených 25 obrazov. Autorom textu o rieke Žitava v úvode knihy je známy požitavský spisovateľ PaedDr. Jozef Trubíni.
Veríme, že socha Víla Žitava sa dostane k prameňu Žitavy, kde bude lákať turistov, aby poznali prameň a obdivovali aj sochu.

 

 

 

Share
© Ondrej Valach 06. december 2016
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12