header
Dnes je pondelok 27. máj 2024
 

Vznikla kniha o Žitavskom luhu

Dňa 27. marca 2014 sa na miestnom cintoríne v obci Michal nad Žitavou zišli pri hrobe kňaza ThDr. Ľudovíta Čárskeho pozvaní hostia, aby si pripomenuli a uctili pamiatku človeka, ktorý sa významne podieľal na zachovaní územia Gedrianskych mokrých lúk (dnes známe ako Žitavský luh). V tej dobe bolo ohrozené socialistickými plánmi o odvodnení, zúrodnení a vytvorením tzv. kultúrnej stepi, čo celkovo súviselo s reguláciou rieky Žitavy v 70-tych rokoch 20. storočia. O záchranu územia sa v tom čase snažili pracovníci Vlastivedného múzea v Nitre, a to najmä PaedDr. Tibor Babó a Mgr. Jozef Blaško spolu s vdp. Čárskym, ktorý pôsobil v Michali nad Žitavou. Navrhli územie za chránené a spracovali dokumentáciu na vyhlásenie Štátnej prírodnej rezervácie (ŠPR).

Po úvodnej spomienke na osobu kňaza Čárskeho sa sprievod hostí presunul do miestneho obecného úradu, kde ich privítala starostka obce pani Helena Nagyová. Slovom sa prihovorili dvaja z autorov publikácie Mgr. Ján Gúgh, PhD. a Ing. Marek Sádovský. Okrem nich sa na publikácii podieľal aj Mgr. Jozef Lengyel, PhD. ktorý bol tiež osobne prítomný. Kniha bola uvedená do života rozkvitnutými vetvičkami vŕby zo Žitavského luhu. Akt symbolického krstu vykonal vzácny hosť pán PaedDr. Tibor Babó. Ten aj zaspomínal na minulé časy a dianie okolo záchrany tohto významného vtáčieho územia. V závere prejavil radosť nad uskutočnením tohto stretnutia a priblíženia územia Žitavského luhu širšej verejnosti v podobe ucelenej publikácie s množstvom farebných fotografií.
Po oficiálnej časti nasledovalo posedenie a príjemná debata medzi zúčastnenými hosťami.

Záujemcovia o publikáciu sa môžu informovať na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. , resp. u vydavateľa knižky Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, alebo sa zúčastniť na verejnej exkurzii dňa 5. apríla 2014 priamo v chránenom území.

Úvodné stretnut...
.
.
Miestny OÚ v Mi...
.
.
Prvá kniha o PR...
Dvaja z autorov...
Uvedenie knihy ...
.
PaedDr. Tibor B...
.
.

Share
© Diana Tóthová, 03. apríl 2014
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12