header
Dnes je utorok 18. jún 2024
 

Zaujímavosti na trase Machulinskej dvadsiatky

Známy cestný pretek Machulinská dvadsiatka má tento rok 30. výročie. Doterajších 29 ročníkov sa zúčastnilo spolu 1968 bežcov a v žiackych kategóriách pretekalo 1627 detí. 20 km trať je vyznačená po asfaltovej ceste z Machuliniec cez Obyce na Jedľové Kostoľany a späť.
10 km trasa z Machuliniec na Jedľové Kostoľany vedie popri rieke Žitava. Striedavo sa beží po jej ľavom a pravom brehu. Štart je v strede obce Machulince s nadmorskou výškou 230 m. Beží sa do obce Jedľové Kostoľany s nadmorskou výškou 409 m. a späť do Machuliniec.

Na trase sa prechádza po piatich mostoch cez rieku Žitava.

Trasa vedie údolím medzi pohorím Pohronského Inovca na východe a pohorím Tribeč na západe. Obidve pohoria oddeľuje rieka Žitava.

Niektoré zaujímavosti na trase Machulinskej dvadsiatky.

1. km - Nová časť Machuliniec, Obycká ulica, bola vystavená za riekou Žitava, a preto ju volajú machulinská Petržalka. Žitavská brána či Machulinská brána je miesto, kde končí rovinatý a tabuľový ráz Podunajskej nížiny a začína kopcovitá, hornatá krajina. Zreteľne to vidieť pri spomínanej bráne, ktorá sa nachádza na konci obce Machulince na hlavnej ceste, ktorá pokračuje na Obyce a ďalej. Ak ideme proti prúdu vedľa Žitavy, prechádzame stále rovinou až k uvedenej bráne. Horizont sa zúži, po ľavej strane cesty je kopec Kamenec, tesne po pravej strane cesty je Žitava a začína svah kopca Blatá, kde sa nachádza andezitový kameňolom. Kamenec je vlastne prvý kopec vedľa Žitavy, ktorý spolu s kopcom Blatá vytvárajú uvedenú bránu. Potom až po prameň Žitavy je hornatý kraj. Žitava
v tomto úseku oddeľuje pohorie Pohronského Inovca od pohoria Tribeč. Severne pod svahom Kamenca nájdeme veľmi starý dub cerový. Obvod jeho kmeňa jeden meter nad zemou je 485 cm.

2. km - Z andezitovej bane viedla v minulosti visutá lanovka, ktorá odvážala štrk a kameň na železničnú stanicu v Topoľčiankach.

3. km - Pred kostolom v Obyciach je odbočka k známemu prameňu obyckej kyselky Drienová studnička. Počas pobytu v Topoľčiankach tam chodil aj prezident T.G.Masaryk. Kultúrny dom v strede obce je jeden z najstarších na Požitaví. Postavený bol v roku 1933 a zrekonštruovaný v roku 2008. Nachádza sa v ňom aj Expozícia hornín a nerastov horného Požitavia.

4. km - Druhý prameň obyckej kyselky sa nachádza vedľa hlavnej cesty.

5. km - Na mieste dnešnej horárne, ktorú volajú na Papierni, stála v 19. storočí
manufaktúra na výrobu papiera. 6. km - Nad Žitavou je vrch Včelár, kde je chránené územie teplomilnej stepnej
rastliny. V pol.19. storočia bola pod Včelárom otvorená uhoľná baňa, ktorá sa volala Baňa Viktória a jej majiteľom bol istý čas aj známy Tomáš Baťa. Baňu zatvorili v roku 1949.

7. km - Z hlavnej cesty je odbočka do Osnej doliny, ktorou sa dá vystúpiť až na vrch Veľký Inovec – 901 m.n.m., kde je turistická chata.

8. km - Staré trámy cez rieku Žitava na ľavej strane pod vrchom Uherelo sú pozostatky po moste ktorým prechádzala lesná úzkokoľajná železnička. Viedla z Topoľčianok na Žiare pod Malou Lehotou a v 50.rokoch 20. stor. bola zrušená. Jej dĺžka s odbočkami bola 37,5 km.

9. km - Na odbočke do Jedľových Kostolian bol druhý mlyn, od prameňa Žitavy po Machulince boli na Žitave štyri mlyny.

10. km - Nad obcou Jedľové Kostoľany je vrch Drieňová 552 m n.m., kde je drevená rozhľadňa, z ktorej je pekný výhľad na celé okolie.

30. ročník Machulinskej dvadsiatky bude v sobotu 7. decembra 2013.

Propozície preteku sú na internetovej stránke www.obecmachulince.sk

Foto: Ondrej Valach

Štart M-20 v s...
Machulinská brá...
Lanovka z kameň...
Kultúrny dom v ...
Drienova studni...
Pohľad na Jedľo...
Rozhľadňa na Dr...

Share
© Ondrej Valach 01. december 2013
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12