header
Dnes je utorok 18. jún 2024
 

Hmyz v našich dvoroch

Na moje veľké prekvapenie po dlhých rokoch som na dvore uvidel najväčšieho žijúceho chrobáka na Slovensku a to v plnej kráse sám Roháč obyčajný (Lucanus cervus). Hneď som sa v myšlienkach preniesol do detských čias. Bolo to už veľmi dávno, keď sme ako deti tieto obrovské chrobáky vídali za teplých letných večerov. Ich typicky bzučavý zvuk sa nedal nevšimnúť. Bolo to v časoch, keď po tomto chrobákovi bol pomenovaný aj obľúbený humoristický časopis na ktorý sme sa všetci tešili.

Roháč samček má typické veľké parohovité hryzadlá. Preto ho spozná každý aj ten kto ho vidí prvý krát v živote. Hoci hryzadlá vypadajú hrôzostrašne, ale sú slabé na to, aby nimi ublížil. Iné je to u samičky, ktorá má hryzadlá síce malé a vedela by nimi uhryznúť. Treba upozorniť deti, že ak natrafia na najväčšieho chrobáka akého na Slovensku máme, aby mu neubližovali. Roháče patria medzi užitočný hmyz, živia sa odumierajúcim drevom. Dospelý chrobák žije krátko, len 2-3 mesiace. Počas života má veľa nepriateľov. Tieto až do 8 cm veľké chrobáky sú zákonom chránené.

Prešiel týždeň a na dvore som natrafil na druhý najväčší hmyz na Slovensku. Takého chrobáka ako je Nosorožtek obyčajný (Oryctes nasicornis) vidím prvý krát v živote. Utekám pre fotoaparát a cestou rozmýšľam nad globálnym oteplením. Nosorožtek nie je sám, ale sú hneď traja. Dvaja samčekovia a jedna samička. Sú od roháča o polovicu menší, majú okolo 4 cm. Nosorožteky sú gaštanovohnedej farby sú to vzácne chrobáky a preto sú tiež zákonom chránené.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Share
© Karol Ižold 10. júl 2013
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12