header
Dnes je piatok 7. máj 2021
 

Jarný spevák

Prvé jarné dni prinášajú krásne rána, ku ktorým patria aj drozdie koncerty rozliehajúce sa celou prírodou. Ich piesne patria k najčarovnejším melódiám v živočíšnej ríši. Pri svojich píšťaloflautových speváckych vystúpeniach sedia na viditeľnom mieste a opakujú rôzne hudobné motívy. Patria medzi vtáky, ktoré dokážu imitovať aj rôzne zvuky. Drozd plavý (Turdus philomelos) po prezimovaní v južnej a juhozápadnej Európe prilieta zvyčajne už začiatkom marca.

Niektoré jedince dokážu prezimovať aj v našich zemepisných šírkach. Tento veľmi užitočný vták podobajúci sa drozdovi trskotavému v menšom vydaní patrí do čeľade drozdovitých. Poznáme ich podľa olivovohnedého sfarbenia oboch pohlaví s mierne čakanovitým zobákom na spodnej časti s belavým, čiernohnedo škvrnitým perím a žltou škvrnou v pazušnej oblasti. Pre pohyb po zemi majú tieto vtáky pomerne dobre vyvinuté dlhé silné nohy prispôsobené pre vyhľadávanie potravy. Živia sa červami, rôznym hmyzom, slimákmi a predovšetkým dážďovkami.

Drozd plavý sa od tzv. mestského typu čiernych drozdov odlišuje svojím rezervovanejším správaním, čím sa tieto dva druhy vtákov stávajú zaujímavým predmetom ornitologického výskumu. Odlišuje sa aj tým, že nepatrí k takým srdnatým bojovníkom o svoje životné teritórium ako tzv. čierni bojovníci. Uprednostňuje oblasti s hustým lesným porastom a možno ho nájsť na celom hornom Požitaví ako aj brehoch vodných tokov prekutávať jesenné lístie. S obľubou vyhľadáva mestské parky a blízkosť ľudských obydlí. Aj keď patrí k užitočným vtákom, záhradkári drozdy nemajú radi pre poškodzovanie úrody ovocia. Hniezdi na nízkych kríkoch, stromoch a všade tam, kde je to len možné dva razy do roka v apríli a v júni. Samička znáša do hniezda vymazaného trusom 4 – 5 modrých vajíčok s čiernymi bodkami. Na jeseň rád požiera rôzne semená plodov, ktoré trusom rozosieva v okolitej prírode. Drozd plavý je zákonom chráneným živočíchom.

Súvisiace články:
Čierny krásavec

Použitá literatúra:
http://snaturou2000.sk/zivocichy/drozd plavý
http://www.vtaky.sk/atlas/atlasvtakov.php

Share
© Anton Kaiser 14. marec 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12