header
Dnes je piatok 7. máj 2021
 

Korytnačka močiarna (Emys orbicularis) už stálym obyvateľom Mane?

Dňa 4. 5. 2010 ma v odpoludňajších hodinách kontaktovala Gabika Štiglincová, že podobne ako minulý rok našla na ulici v obci Maňa (okres Nové Zámky) opäť dospelú a životaschopnú korytnačku močiarnu (Emys orbicularis). Išlo o tú istú ulicu a zhruba aj pozemky v okrajovej štvrti obce (v smere od rieky Žitavy). Presne o tomto čase v minulom roku bol takýto nález zaznamenaný tiež, Gabikou nahlásený 5. mája 2009 (korytnačka bola nájdená už 29. apríla 2009).V oboch prípadoch sa jednalo o samčekov. Tohtoročný samček mal však iné telesné proporcie než minuloročný, v tom sme sa s Gabikou zhodli.

Podľa všetkého v katastri obce Maňa existuje stála a pravdepodobne i životaschopná populácia tohto v súčasnosti ohrozeného druhu plaza, ide o chránený druh európskeho významu. Je pravdepodobné, že dospelé samčeky sa na jar snažia migrovať, zrejme na historické lokality, kde sa v minulosti zvykli rozmnožovať. Pravdepodobne priamo cez obec Maňa vedie jedna z takýchto migračných ciest. Domnievam sa, že samčeky korytnačiek sa na jar snažia dostať v smere od rieky Žitavy smerom na východ a severovýchod – k úpätiu Hronskej pahorkatiny, ktorá so svojimi sprašovými pôdami lemuje východný okraj obce. Pravdepodobne na svahoch, resp. úpätí pahorkatiny sa nachádzajú historické miesta, kde sa korytnačky zvykli v máji rozmnožovať a klásť vajíčka do sprašových, resp. piesčitých pôd. Samozrejme, zatiaľ je to len domnienka.

Korytnačku som 4. mája od Gabiky a jej rodičov prebral a vzápätí som ju v podvečer vypustil na vhodnej lokalite, kde má dostatok potravy, v katastri obce. V samotnom intraviláne obce totiž korytnačí samček musel čeliť osobným vozidlám na ulici a bolo veľmi pravdepodobné, že pokiaľ by sme ho nepreniesli, mohol dopadnúť horšie vzhľadom na súčasné nástrahy v obci. Viac informácií o tomto druhu plaza môžeme nájsť v minuloročnom príspevku.

Touto cestou ďakujem Gabike Štiglincovej a jej rodičom za vzorový prístup pri záchrane korytnačích samčekov a za dobrú spoluprácu so Štátnou ochranou prírody SR. Do budúcnosti nás stále čaká rozriešenie „korytnačej“ záhady v Mani. Osobne si cením, že miestni obyvatelia s nami spolupracujú a majú vzťah k prírode. Ak by prípadne i ďalší z vás mali záujem o ochranu korytnačiek močiarnych, resp. monitoring vhodných biotopov, spoluprácu len uvítame.

Share
© Jozef Lengyel 18. máj 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12