header
Dnes je piatok 14. máj 2021
 

Najväčší európsky motýľ na hornom Požitaví

Čeľaď okáňovitých (Saturniidae) je u nás reprezentovaná piatimi druhmi. Vo svete je to cca 1200 druhov. Tieto motýle sa vyznačujú hlavne veľkosťou. Dominantné sú aj svojou farebnosťou a kresbou na krídlach. Sú na nich často oká alebo škvrny. Okáne sú rozšírené prakticky celosvetovo. Z piatich u nás žijúcich druhov je najväčší práve okáň hruškový (Saturnia pyri). V posledných rokoch ho môžeme čoraz častejšie vidieť aj na hornom Požitaví. Tento motýľ je najväčší zo stredoeurópskych druhov. V rozpätí krídel môže dosahovať veľkosť až 20 cm. Aktívny je v noci. Tento rok som mal možnosť na hornom Požitaví pozorovať už štyroch jedincov.

V Žitavanoch som našiel dve samičky a v Machulinciach obe pohlavia. Ako teplomilný druh je dominantný v nížinných oblastiach Slovenska, hlavne v záhradách a sadoch. Dospelce sa vyskytujú od apríla do júna. Samička kladie veľké množstvo vajíčok na konáriky či listy ovocných stromov. Húsenice okáňa nie sú veľmi prieberčivé. Živia sa listami ovocných stromov (hruška, jabloň). Sú svetlozelenej farby. Dorastajú do dĺžky okolo 10 cm a dosahujú hrúbku palca.

Pri vyrušení sa bránia vyludzovaním vŕzgavého zvuku. Pokiaľ nájdeme dospelého jedinca za dňa väčšinou vzbudzuje pocit nemotornosti. Bez problémov vám vylezie na ruku. Samček sa dá od samičky na prvý pohľad rozlíšiť podľa tykadiel. Samička má tykadlá nitkovité, samček hrebeňovité. Tykadlá samčeka sú potrebné k reprodukcii. Slúžia mu ako čuchový receptor, pomocou ktorého zacíti samičie feromóny na veľkú vzdialenosť. Let tohto motýľa je pre bežného človeka na nerozoznanie od vtáka či netopiera.

Share
© Miroslav Borkovič 04. jún 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12