header
Dnes je nedela 13. jún 2021
 

Driapanie peria

Na dedinách sa zbieralo počas celého roka perie kačacie alebo husacie. Ženy, ktoré kačice alebo husi doma nechovali, kúpili perie a v zime ho driapali. Perie sa zbieralo z chovných kačíc alebo husí. Keď sa vykŕmili a zabili, perie sa ošklbalo, dobre sa vypralo vo vode, vysušilo, a keď ho bolo dosť na vankúše a duchny, dohodli sa ženy na driapaní.

Pri takýchto driapačkách sa zišlo aj zo desať žien. Staršie dievčatá z domu, v ktorom sa driapalo perie sa tiež zapájali do driapačiek, lebo duchny a vankúše sa chystali do výbavy. Pri páraní peria sa mladí dozvedeli všelijaké zážitky zo života starších, naučili sa veľa starých piesní, ktoré by upadli do zabudnutia nebyť týchto veselých stretnutí. Perie sa driapalo aj týždeň a o veselé príbehy a piesne ani jeden deň nebola núdza.

V podvečer sa ženy zišli do domu, v ktorom sa driapalo. Na stole už bolo prichystané perie vo vandlíkoch, pod stolom veľký hrniec a stará obliečka z vankúša, do ktorej sa vydriapané perie odkladalo. Deti, ktoré chodili do školy si rýchlo napísali úlohy, naučili sa a posadali do kuchyne a natŕčali uši, že sa zas niečo dozvedia. Staršie ženy sa veru nedali nikdy ponúkať do rozprávania a okrem starých historiek sa všetci v dome dozvedeli novosti z dediny.

Keď sa blížil koniec driapačiek, často sa stalo, že niektoré zo žien sa obliekli za strašiakov a išli žobrať kašu do domu, kde sa zabíjalo. Kašu, hurky a oškvarky, ktoré priniesli so sebou, potom spolu zjedli ako oldomáš za driapačku. Gazdiná upiekla koláče, pagáče a staršie gazdiné uvarili kukuricu, ktorú posypali makom alebo soľou, aby sa nezabudlo ani na časy ich mladosti.
Share
© Zuzana Feješová 20. apríl 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12