header
Dnes je nedela 13. jún 2021
 

Kroje Požitavského regiónu I.

Ku krojom pani Anny Michalkoc-Kudrejovej zo Zlatých Moraviec – Prílep, ktorá sa dlhé roky zaoberá ľudovou umeleckou tvorbou a zbierkou predmetov zo života ľudí našich predkov, patria aj rôzne doplnky.

Každá sedliacky oblečená žena nosila ručník. Koncom 19. storočia ženy a dievčatá doma háčkovali čipky, ktorými ozdobovali ručníky a slávnostné šatky. Šatky s bielou výšivkou nosili mladé dievky. Do ručníkov si nezahaľovali hlavu slobodné a pánske ženy, aby sa páčili svojim prirodzeným vzhľadom. Svetlé šatky pristali mladým a tie tmavé skôr starším ženám. Na sviatočné dni sa nosili vlnené kašmírové ručníky v pestrých farbách s rozličnou kvetinovou výzdobou.

Používali sa aj jednofarebné šatky vo farbe šiat. Sviatočný ručník sa nazýval šafolák. Niektoré staršie ženy ho ešte donedávna nosili do kostola. Sviatočný odev si po návrate z kostola vyzliekali a vkladali do veľkej truhlice. S obľubou sa nosili aj čierne šatky, ale aj na znak rodinného smútku.

Obyčaje a zvyky našich starých otcov a materí sa pomaly vytrácajú z nášho života. Zanechali nám tu vzácne úžitkové predmety pre spomienku a úctu k ľudovej umeleckej tvorbe našich predkov.

Share
© Anton Kaiser 14. máj 2011
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre