header
Dnes je nedela 13. jún 2021
 

Lyžovanie, zabíjačka a fašiangy aj na hornom Požitaví

Fašiangova sobota bola bohatá na rôzne podujatia. Výborné snehové podmienky lákali na zjazdové a bežecké lyžovanie. Najbližšie lyžiarske stredisko na Požitaví je Drozdovo. Zo Zlatých Moraviec cez Obyce a Veľkú Lehotu je na Drozdovo 30 km. Pre turistov z nepochopiteľných dôvodov bol zrušený autobusový spoj v sobotu a v nedeľu zo Zlatých Moraviec na Veľkú Lehotu, a tak zostáva len autoturistika.

V Drozdove je výhoda, že z veľkého parkoviska od auta zídete na lyžiach až k vleku. Potom už záleží na vás, akú trasu z troch možností si na zjazdovke vyberiete včítane začiatočníkov. Svah býva dobre upravený a na fašiangovú sobotu napodiv nebolo veľa ľudí, tak lyžovačka bola výborná. Na Drozdove ma prekvapila veľká skupina (okolo 200) turistov a bežeckých lyžiarov. Boli to účastníci 40. ročníka prechodu Pohronským Inovcom z Novej Bane a okolia. Vychádzali z Orovnice a prešli cez Nemeckú hutu a Loksovú lúku na Drozdovo a odtiaľ na Novú Baňu.

Cestou späť sme sa zastavili v Jedľových Kostoľanoch. Prišli sme najlepšie, obecná zabíjačka vrcholila podávaním kapustnice a zabíjačkových dobrôt.

Po dedine chodil zaujímavý fašiangový sprievod s tradičnými postavami, mládenci v krojoch, smrťka s kosou, medveď so slaninou a čert s reťazou. Všetko smerovalo do obecnej sály, kde o 15:00 hod. začal fašiangový program. Najviac sme sa tešili na vystúpenie gajdošov z rôznych častí Slovenska. Prišli z Malej Lehoty, kde vystupovali predchádzajúci večer. Prekvapili najmladší gajdoši, oči sme mohli nechať na mladej gajdoške so speváčkou zo slovensko-poľskej hranice, zaujali aj prezident a víceprezident pražských dudákov ako aj ďalší gajdoši. Nechýbal ani domáci folklórny súbor Turňa a žiaci z MŠ a ZŠ. Po skončení programu ponúkali domáci výborné šišky.

A pretože sa nám lyžovačka v sobotu skutočne páčila, so synom a vnukmi sme si ju zopakovali aj v nedeľu. Lyžovačka bola vďaka slnečnému počasiu ešte lepšia ako v sobotu. Okrem lyžovania boli aj vynikajúce výhľady na Vojšín, Vtáčnik, povestné Sitno a bolo vidieť aj Skalku nad Kremnicou. A to všetko dva a pol kilometra od prameňa Žitavy. Aj zimný víkend môže byť zaujímavý, čo vidieť aj na fotografiách.

foto © Ondrej Valach a Rasťo Valach, 2010

Share
© Ondrej Valach 14. február 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre