header
Dnes je štvrtok 6. máj 2021
 

Mužská procesia

Na Veľkonočnú nedeľu – nedeľu zmŕtvychvstania Pána, sa koná vo Veľkej Mani mužská procesia (sprievod) po dedine. V túto nedeľu sa slávi víťazstvo Ježiša Krista nad hriechom a nad smrťou. Je to najväčší sviatok v cirkevnom roku, nedeľa všetkých nedieľ.

Mužská procesia – je prastarý zvyk mužov. Na túto procesiu a následne aj omšu chodia výhradne iba muži z celej obce. Muži sedia v kostole v hlavných laviciach, ženy nemajú prístup, keď tak, iba do bočných zákrestiach. Tento zvyk nedokázal zastaviť ani komunistický režim a koná sa pravidelne od nepamäti každý rok. Mužská procesia sa stala v Mani tradíciou a je jediná zo širokého okolia, kde sa zachovala do dnešných čias.

Procesia sa koná v ranných hodinách so začiatkom o 6.00 hod. Zraz býva v kostole, kde sa modlí krátka modlitba a  odtiaľ vychádza sprievod po uliciach cez dedinu. Na čele sprievodu kráčajú malí chlapci, ktorý nesú malý krížik ukrižovaného Ježiša Krista. Nasledujú slobodný mládenci, ktorý nesú tzv. mládežnícku zástavu a ďalšie dve zástavy. Spočiatku sa tradovalo, že mládežnícku zástavu mohol niesť iba ten mládenec, ktorý mal v ten rok svadbu, alebo bol tesne pred ženením.

S týmito zástavami sa klaňajú počas procesii pri sochách svätých. Sú ich štyri na rôznych uliciach. Za mládencami nasledujú chlapi. Tí nesú veľký drevený kríž. Striedajú sa vždy dvaja chlapi. Drevený kríž má nielen svoju váhu, ale aj symbolickú. Ostatný spievajú pieseň: „Aleluja, chváľme Boha, Boha svojho...“ Po hodine aj pol procesia prichádza naspäť do kostola na svätú omšu. Na chóre spievajú, ako ináč, samí chlapi. Mužské hlasy nádherne znejú aj počas sekvencie.

Po sv. omši býva pri miestnej fare aj za podpory pátrov pohostenie. Každý si môže vypiť pohárik vínka z miestnych viníc, zajesť slané kabáčiky, koláčiky, porozprávať sa a aj týmto spôsobom oslavovať zmŕtvychvstanie Ježiša.
Začiatok proces...
Deti s krížikom...
Mládežnícka zás...
Klaňanie sa pri...
Klaňanie sa pri...

Share
© Pavol Tinák 14. apríl 2009
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12