header
Dnes je nedela 13. jún 2021
 

Život v súlade s prírodou

Naši predkovia nemali prístup k informáciám z toľkých rozličných zdrojov ako máme my, v súčasnosti. Napriek tomu vedeli, kedy je potrebné vysiať mrkvu, či ovos alebo zasadiť cibuľu, či zemiaky. Mnohoročným pozorovaním prírody a prírodných úkazov nadobudli znalosti, ktoré sa im stali prirodzenými. Naši predkovia vedeli, že život nezávisí iba od samotnej práce, ale tiež od správania prírody, počasia, postavenia hviezd a Mesiaca. Aj na Požitaví sa do dnešných dní udržiava pri vychádzaní nového Mesiaca zvyk: „ak má človek pri sebe peniaze, má nimi zaštrngať, aby sa ho celý mesiac držali“. Ľudia si to časom zjednodušili. Potrasú rukou vo vrecku a vyslovia želanie: „Ide nový mesiačik, potrasme si vaček.“ Úctu k mesiacu vyjadruje aj riekanka, ktorou aj dospelí vítali nový mesiac: „Vitaj, vitaj, nový kráľu, Ja teba vítam na zemi a ty ma privítaj na nebi.“

V tomto období sa nezačínali rôzne druhy práce z obavy, že by ich výsledok zničil hmyz alebo červíky. Práve Mesiac bol tým tajomným radcom ľudí, ktorí podľa neho stavali domy, starali sa o svoje zdravie, zbierali liečivé byliny, vykonávali bežné i menej bežné činnosti a veľa iného. Možno to mnohí nevedia, ale aj v súčasnosti sa napríklad termín Veľkej noci počíta podľa postavenia Mesiaca. Pripadá na prvú nedeľu po prvom mesačnom splne po jarnej rovnodennosti. Takýmto spôsobom aj štyridsaťdňový pôst padne na fázu Mesiaca, kedy má telo najväčšiu detoxikačnú schopnosť, takže mal a stále má veľký význam pre ľudí.

Dorastajúci Mesiac (D):
Mesiac v tomto období prejavuje sily, ktoré pôsobia najmä na plody a kvety, preto je vhodné siatie, sadenie, presádzanie rastlín, ktoré majú plody nad zemou. Toto obdobie je tiež vhodné na hľadanie vody, odvodňovanie, či opravu studní. Upevňujú sa brehy riek.

Ubúdajúci (cúvajúci) Mesiac (C):
V tomto období je ideálny čas na sadenie, presádzanie, siatie plodín, ktoré majú svoje plody pod zemou. Presvetľujú a zmladzujú sa dreviny, ťaží sa drevo, stavajú a opravujú cesty a ploty.

Povery a pranostiky spojené s mesiacom: Ak je mesiac ohradený, bude na druhý deň pršať, ak je zahmlený pri splne, pršať bude v najbližších dňoch. Ak pes vyje na mesiac, má pršať.
Život v súlade ...
Share
© Soňa Trubíniová 21. február 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre