header
Dnes je streda 24. júl 2024
 

Čistenie Telinského potoka vo Vrábľoch v sobotu

Účasť na sobotňajšej akcii čistenia Žitavy bola podľa prognóz zatiaľ v trojročnej histórii čistenia najvyššia. S potešením, že je dostatok ľudí na čistenie hlavného toku, sme sa rozhodli utvoriť separátnu skupinku a vyčistiť prítok, ktorý tečie priamo cez mesto. Vnímame ho každý deň, väčšinu obyvateľov trápi ako to tam vypadá, ale každý skôr odvráti zrak, akoby sa mal rozčuľovať nad kultúrnosťou niektorých indivíduí, čo si z neho robia skládku odpadu.
Telinský potok má pritom potenciál byť jedným z miest, kde sa dá vo Vrábľoch poprechádzať popri kúsku prírody, brehové porasty už začínajú mať prírodný ráz, občas na ňom zazrieme kačky divé, žili by tam snáď aj ryby a kôrovce... Zrejme to cítia rovnako aj študenti a učitelia blízkej strednej školy, ktorým skladáme klobúk, že sa rozhodli vyčistiť kritický úsek od mosta pri autobuske po cintorín. My sme sa vybrali opačným smerom od mosta, po Pastiersky most sme vyzbierali 7 vriec odpadkov a niekoľko veľkých kusov, ktoré sa do vriec nezmestili. Našli sme starý hrdzavý kočík, boby, reklamnú tabuľu, no najhorší pocit sme mali z odhodenej autobatérie.
Pri troche snahy by mohla cestička popri Telinskom potoku slúžiť ako rekreačná zóna, poprípade ako skratka z Moravskej ulice na autobusovú stanicu. Stačilo by trocha rekultivácie, vybudovanie chodníka, osadenie zábradlia, lavičiek a možno skrášliť oplotenie. Je paradoxné, že zatiaľ čo budujeme námestie s umelým potôčikom, prirodzený tok v meste ostáva nevyužitou špinavou stokou.


Share
© Juraj Lieskovský 27. marec 2011
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12