header
Dnes je streda 24. júl 2024

Kostoly, kláštory a kríže

Hronský Beňadik - kláštor

Najstaršia písomná správa o kláštore v Hronskom Beňadiku pochádza z roku 1075 od nášho kráľa Gejzu I, ktorý daroval kláštoru bohatú donáciu a pričinil sa o samostné vybudovanie kláštora.

Studnička v Pozbe

Pri potulkách po širšom okolí Požitavia určite nevynechajte Studničku pri obci Pozba. Tento tajomný názov v sebe skrýva jedno z najpríjemnejších oddychových miest v danom mikroregióne, ktoré zároveň už dlhé roky slúži ako pútnické miesto.

Kaplnka blahoslavenej sestry Zdenky v Dolnom Ohaji

Kaplnka blahoslavenej sestry Zdenky je ojedinelá. Na Dolnom Ohaji sestra Zdenka nepôsobila a predsa si ju tu uctievajú. Prečo je to tak?

Kláštor Mariánska Čeľaď

Nad Podhájskou, v hustom lese, stojí opustený kláštor. Vlastne sú to už len ruiny kláštora. To miesto volajú ľudia kláštor Mariánskej Čeľade a je vzdialené od obce necelých 10 kilometrov.

Rímsko-katolícky kostol vo Veľkej Mani

Už z diaľky sa týči najväčšia dominanta vo Veľkej Mani rímsko-katolícky kostol. Svojou malebnosťou a krásou nás pozdravuje a víta. Z vtáčej perspektívy má tvar kríža.

Kostolík sv. Juraja - Kostoľany pod Tríbečom

Kostoľany pod Tríbečom ležia v malebnej dolinke potoka Drevenica. Nad dedinou sa nachádza malý nenápadný kostolík zasvätený sv. Jurajovi.

Kostolík sv. Michala Archanjela v Drážovciach

Kostolík nad Drážovcami tvorí úžasnú panorámu mesta Nitry spolu s vrchom Zobor. Údajne bol súčasťou Zoborského kláštora v Nitre. Tento včasnorománsky kostol z prvej polovice 11. storočia je zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi.

Zámocká kaplnka v Topoľčiankach

Súčasťou národnej kultúrnej pamiatky „Kaštieľ v Topoľčiankach“ je aj zámocká kaplnka, ktorej história siaha do 17. storočia. Pri prestavbe kaštieľa za Ladislava Rákocziho (1636 - 1664) ponechali zo severozápadnej bašty okrúhly baštový interiér, v ktorom sa kaplnka nachádza.

Kostol vo Vrábľoch

vrable kosto2Medzi významné kultúrno-historické pamiatky mesta Vráble patrí rímsko-katolícky kostol Preblahoslavenej Panny Márie, ktorý bol postavený v rokoch 1898-1901 v neorománskom štýle...

Kalvária v Dvoroch nad Žitavou

Západne od obce, na malej vyvýšenine, stála už vo včasnom stredoveku kaplnka zasvätená sv. Martinovi. Kalváriu v Dvoroch nad Žitavou posvätil 16. septembra 1860 ostrihomský arcibiskup J. Scitovský...

Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12