header
Dnes je streda 24. júl 2024
 

Veľké jarné upratovanie na Žitave

Pri príležitosti Svetového dňa vody (22. marca) sa stretli v období od 21. do 27. marca 2011 na rôznych miestach Požitavia nadšenci-dobrovoľníci, ktorým záleží na čistom prostredí a čistej rieke Žitave. Projekt Zelené Požitavie – najväčšie čistenie rieky Žitava zorganizovalo a skoordinovalo občianske združenie FONTIS už po tretíkrát. Do čistenia rieky sa zapojili mnohé organizácie nielen z Požitavia, školy, niekoľké obce a mestá Požitavia a jednotlivci. Záštitu nad celým projektom prevzal už tradične Výskumný ústav vodného hospodárstva. Poďakovanie patrí aj portálu Dobrá krajina, ktoré už druhý rok projekt podporuje a fandí jeho myšlienke.
Na čistení sa tento rok zúčastnilo viac ako 300 ľudí, ktorí vyzbierali viac ako 700 vriec odpadu (1 vrece predstavuje objem asi 120 litrov).

Tento rok sme čistili aj tri potoky, ktoré si takisto zaslúžia našu pozornosť: v Martine nad Žitavou dobrovoľníci čistili potok Pelúsok, vo Vrábľoch študenti Strednej odbornej školy a dobrovoľníci čistili Telinský potok a už pred začatím projektu traja dobrovoľníci čistili Hostiansky potok, ktorý bol (aj, žiaľ, stále zostáva) v kritickom stave. Do čistenia sa zapojili aj ďalšie školy: už tradične ZŠ Konkolyho-Tége v Hurbanove a Základná škola Levická vo Vrábľoch. Na mnohých miestach čistili rieku skauti.

Tu je zoznam obcí, ktoré sa do projektu aktívne zapojili, prípadne čistia rieku priebežne po celý rok alebo sa do čistenia zapojili inštitúcie, ktoré majú v obciach sídlo:
     Dvory nad Žitavou
     Hurbanovo
     Machulince
     Malá Lehota
     Maňa – čistenie Žitavského luhu medzi Veľkou Maňou a Žitavcami
     Martin nad Žitavou
     Melek
     Nová Ves nad Žitavou
     Obyce
     Šurany
     Veľká Lehota
     Vráble
     Zlaté Moravce

Vďaka patrí všetkým koordinátorom čistenia aj jednotlivcom, zástupcom obecných a mestských úradov, ktorí zabezpečili dobrovoľníkov, vrecia, rukavice, pitný režim, či drobné občerstvenie a po čistení aj odvoz odpadu.
Napokon, ďakujeme všetkým, ktorí pomáhajú vlastnou prácou, materiálne, či finančne premieňať slovné spojenie „Zelené Požitavie“ na skutočnosť.

Ozvite sa nám, ak sa o rieku, príp. jej okolie, či prítoky, staráte počas roka, aj keď ste sa nezapojili priamo do projektu Zelené Požitavie. Chceme dať dokopy všetky aktivity týkajúce sa čistejšej rieky Žitava, ktorá nás v rámci Požitavia spája, a prezentovať tieto aktivity širokej verejnosti na našich stránkach a podľa možností aj v ďalších médiách. V priebehu roka plánujeme monitorovať aj „čierne“ skládky odpadu na Požitaví, ktoré budeme zverejňovať na našich stránkach.

Znepokojujúca situácia je na hornom toku rieky Žitava, nad obcou Obyce, kde doteraz bola rieka takmer panensky nedotknutá. Monitorujeme situáciu na hornom toku a už čoskoro vás budeme informovať o krokoch, ktoré podnikneme na ochranu tejto časti úseku rieky Žitava.

Najbližšie čistenie nás čaká 30. apríla v obci Hostie. Stretneme sa pri moste v strede obce o 9:00. Stačí si priniesť iba gumáky. Rukavice a vrecia zabezpečí Obecný úrad. Po akcii guláš pre dobrovoľníkov.


Share
© Soňa Trubíniová 10. apríl 2011
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12