header
Dnes je štvrtok 23. máj 2024
 

Speleologický objav v Obyciach

V pondelok 3.9.2012 som s bicyklom zamieril na Veľký Inovec. Cestou som sa zastavil načerpať novú vodu k Drieňovej studničke, kde ma zaujal hydrogeologický vrt. Ako som tak k nemu šiel všimol som si, že smerom ďalej do hory sa dvíhajú andezitové skaly, pri bližšom pohľade na ne som zbadal dutinu/puklinu (potenciálnu jaskyňu) v jednej zo skál, čo ma samozrejme nenechalo dlho chladným a šiel som ju bližšie preskúmať. Ukázalo sa, že táto dutina by naozaj mohla byť regulérnou jaskyňou (dĺžka minimálne 2 metre a zároveň nesmie byť otvor väčší než dĺžka jaskyne) a čo viac, natrafil som na ďalšie 4 menšie potenciálne jaskyne. Keďže som vedel, že v Pohronskom Inovci  nie sú zaznamenané žiadne jaskyne, rozhodol som sa kontaktovať jaskyniarov z JK Strážovské vrchy.
7.9.2012 si danú lokalitu prišli preskúmať 2 jaskyniari, Miloslav Lisý a Vladimír Lieskovec, ktorí neviem či skôr s očakávaním alebo s obavami nasledovali moje kroky  . Po príchode k jaskyniam ma, ale svojimi vyjadreniami „ Toto vyzerá byť slušný priestor, oplatí sa tam nazrieť“ alebo „ Ľutujem, že som si nezobral kombinézu“ uisťovali, že predsa len neprišli nadarmo. Z celkovo 5 dier, na ktoré som upozornil boli 4 regulérne jaskyne. Najdlhšia mala dĺžku 6 metrov a pravdepodobne je prepojená s ďalšou 3-metrovou špirálovite stočenou jaskyňou, ktorá sa nachádza nad ňou, oddeľuje ich kamenná suť. Ďalšie 2 jaskyne majú dĺžku 3 metre a 4,5 metra. 4,5-metrová jaskyňa je pravdepodobne prepojená s piatym otvorom, ktorý nebolo možné označiť za jaskyňu. V jaskyniach sme natrafili na 3 podkovárov malých. Všetky jaskyne vznikli vplyvom gravitácie, boli určené GPS súradnice ich vchodov, taktiež boli premerané ich rozmery (dĺžka a rozmery vchodu). Jaskyne nad Drieňovou studničkou budú pridané do Zoznamu jaskýň Slovenskej republiky, budú to prvé jaskyne v Pohronskom Inovci.
Jaskyne sa nachádzajú neďaleko Drieňovej studničky, asi tak 3 minúty voľnou chôdzou smerom na východ (týmto smerom vedie aj vyšlapaná lesná cesta, na ľavej strane sú jaskyne). V jaskyniach sa nenachádza žiadna výzdoba. S najväčšou pravdepodobnosťou však nemôžeme tvrdiť, že sa jedná o objav, nakoľko sa jaskyne nachádzajú v tesnej blízkosti Drieňovej studničky, mnohí ľudia z okolia o nich určite vedeli len si neuvedomovali, že aj takéto otvory môžu vyhovovať termínu jaskyňa, tu sa nám otvára priestor na diskusiu, ako sa týmto jaskyniam vravelo, skúsenejší turisti alebo domáci nám s touto otázkou možno pomôžu....

 

Ďalší otvor, ne...
Areál Drienovej...
Jaskyňa dĺžky 3...
Jaskyňa dĺžky 3...
Jaskyňa dĺžky 4...
Najdlhšia jasky...
Práca jaskyniar...
Skalný blok, v ...

Share
© Peter Končal 23. november 2012
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12