header
Dnes je utorok 18. jún 2024
 

Stav rieky Žitava, hladina ustálená

Žitava stúpla a dala do pohybu veľa zodpovedných, informácie z nedele a o výstrahách druhého stupňa nás síce vystrašili, ale vďaka včerajšiemu dňu aj upokojili.

V nedeľu som zachytil viacero informácií o stave rieky Žitava na Požitaví, informovali o tom internetové portáli, ktoré zdieľali priatelia na facebooku. Išiel som sa pozrieť do mesta Vráble ako vyzerá stav rieky Žitava v strednom Požitaví. Nielen v médiach dnes počúvame o výstrahách na našich riekach, ale sa môžeme aj osobne presvedčiť. Odborníci hovoria, že sa nám skoro oteplilo a sneh sa začal skoro topiť. V sobotu ráno sme zažívali ešte rozprávkovú krajinu zahalenú snehovou duchnou a poobede sneh vystriedal dážď. Čo spolu s oteplením spôsobilo nárast hladiny našej rieky Žitava. Prvé správy hovorili o tom ako sa vyliala rieka Žitava zo svojho koryta v obci Vieska nad Žitavou. A postupne sme práve v tom bode začali sledovať správy Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Predvčerom a včera okolo obeda bol na úseku stanice Vieska nad Žitavou vyhlásený druhý stupeň povodňovej aktivity. Od piatej rána do dvanástej na obed sa vodný stav pohyboval od 312 - 315 - 311 cm. Poobede sa postupne znižoval na úroveň 305 cm.

Včera okolo 15:00 hod. som urobil viacero fotografických záberov na viacerých úsekoch strednej a hornej časti rieky Žitavy. Prvé fotografické zábery sú v meste Vráble pri obchode Tesco. Ďalšie pri rodinnej farme Mašekov mlyn vo Vrábľoch, ďalšie v obci Vieska nad Žitavou a posledné v obci Tesárske Mlyňany.

Myslím si že stav rieky je už ustálený a postupne vodný stav rieky Žitava sa začne dostávať do normálu. Ak by sa stav rieky Žitava mal ešte zvýšiť, museli by tomu napomôcť veľmi silné zrážky, ktoré neočakávame.
Zvýšenie hladiny rieky Žitavy nám ale ukázalo veľa nečistôt, handier, fľašiek a iného odpadu v rieke, ktoré sa vyplavili spod koreňov stromov, ktoré rastu pri rieke Žitava. Môžete si ich všimnúť na fotke z úseku v obci Vieska nad Žitavou.

Aj tento úkaz nám poukazuje, že nastávajúca akcia Zelené Požitavie - Svetový deň vody pri rieke Žitava má zmysel. Pripravme si preto prázdne vrecia a dobrú náladu, verím že naplníme obe.

úsek rieky Žita...
úsek rieky Žita...
úsek rieky Žita...
úsek rieky Žita...
úsek pri Mašeko...
úsek pri Mašeko...
úsek pri Mašeko...
úsek pri Mašeko...
úsek Vieska nad...
úsek Vieska nad...
úsek Tesárske M...
úsek Tesárske M...
zdroj: Slovensk...
zdroj: Slovensk...
zdroj: Slovensk...

Share
© Miroslav Kráľ 26. február 2013
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12