header
Dnes je streda 24. júl 2024
 

Skerešov

Neďaleko obce Obyce, na ľavom brehu rieky Žitavy, sa nachádza skalný útvar. Nevedie k nemu turistický chodník, no aj napriek tomu je ľahko prístupný. Po prekonaní kľukatého lesného chodníka sa pred nami rozvinie približne 1 km dlhý pás skalných veží a stien, ktoré sú rozčlenené početnými puklinami a strmými žliabkami. Skaly siahajú do výšky 25 až 30 metrov. Sú to veľmi ojedinelé útvary, ktoré lákajú milovníkov prírodných krás, a ktoré vtláčajú do našich myslí rôzne predstavy o svojej histórii.

Podľa miestnej povesti sa tu odohrával príbeh človeka v strašných časoch tureckých nájazdov na naše územie. Ako je známe, Turkom nebolo nič milé. Nešetrili ľuďmi, ani ich majetkami. Nikoho a ničoho sa nebáli, lesom sa však snažili vyhýbať. Práve tu, v lesoch a skalách, sa dlhé roky ukrýval muž, ktorého prenasledovali. Volal sa Skereš. Stal sa legendou, pretože prežil nátlak Turkov. Údajne odtiaľ pochádza pomenovanie Skerešov pre skalný hrebeň a Skerešová pre horáreň. Turkami a povestným Skerešom sa príbeh nekončí.

V období 2. svetovej vojny bolo toto miesto útočiskom aj pre partizánov. Snažili sa oslobodiť naše územie a bojovali proti Nemcom. Najväčší pohyb Nemcov a partizánov na tomto území a okolí možno datovať do roku 1944-1945. Na mieste je mnoho jám, ktoré pripomínajú zákopy. Známky boja možno pozorovať aj na jednej zo skalných veží, kde je vytvorená diera po streľbe. Príbehov, ktoré sa odohrávali na Skerešove je určite viac. Niektoré nám zostanú navždy ukryté a iba skalné veže vedia, či sú pravdivé tie, ktoré poznáme.
Share
© Erika Valachová 13. september 2009
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12