header
Dnes je nedela 3. december 2023
 

Ján Machulinský (Iohanes Maholany) a kostol Milosrdných bratov v Bratislave

Náš krajan Prof. ThDr. Alojz Martinec, rodák z Čiernych Kľačian, pred 30 rokmi napísal v Katolíckych novinách (v tom čase ich šéfredaktor) článok „Tristoročné jubileum konsekrácie kostola milosrdných".
Po úvodnom pripomenutí výročí príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, víťaznej bitky - porazenia Turkov pri Viedni sa venuje jubileu obnovenia a posvätenia kostola Milosrdných bratov v Bratislave:

 

„O výstavbu kostola a starobylej nemocnice milosrdných sa zaslúžil ostrihomský arcibiskup a uhorský prímas Juraj Pohronec-Szelepchényi. Tento vznešený veľkňaz bol slovenského pôvodu; pochádzal zo Slepčian pri Zlatých Moravciach, starého to župného sídla. Ako sirota – rodičov bol stratil vo vojnových nepokojoch, vyvolávaných Turkami – bol predurčený, aby svojou odvahou a autoritou posilnil hrdinských národovcov a bojovníkov a to najmä zo slovanských krajín, ktorí pod vedením Sobieskeho zvíťazili – napomáhaní súc Bohorodičkou – nad Turkami pri Viedni v roku 1683.
Turci, tiahnuc na Viedeň cez Bratislavu, celkom ju vyplienili a kultúrne pamiatky zničili. Z tých čias sa zachovala turecká delová guľa, ktorú vidno pri bráne nemocnice milosrdných.
V čase týchto rozhodujúcich počinov Juraja Szelepchényiho, ktorý sa pribral renovovať kultúrne pamiatky starej Bratislavy i okolia, bol mu pomocnou rukou Ján Maholany, barón a synovec, ktorý sa dožil 74 rokov a umrel r. 1699. Jeho dcéra Judita sa vydala za írskeho princa menom O´Nelle, ktorý utiekol z Írska za vlády Stuartovcov. Tento zať baróna Maholanyho, zakladateľa kostola milosrdných, je spolu so svojím svokrom pochovaný v kostolnej krypte; na stene sú ich pamätné tabule. Obaja sa zaslúžili v boji proti Turkom pri Viedni, spolu s arcibiskupom, ktorý inšpiroval tých, čo dokázali premôcť nielen seba, ale aj tých, čo ohrozovali našu starú vlasť. ..."

Kópiu článku mi poslala p. Mgr. Mária Koltayová, r. Maholányiová, pôvodom z Chynorian, kde žila v časti obce nazývanej Primaské (Chynorany sa v r.1395 na dlhý čas stali majetkom ostrihomského arcibiskupstva ...). Jej otec, po prečítaní článku navštívil kostol Milosrdných a bolo mu umožnené vstúpiť do krypty s pozostatkami rodiny Maholány.

Fotografie: zdroj internet

.
.
.
.
.
.
.
.

Share
© Pavel Ondrejmiška 20. február 2013
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12