header
Dnes je piatok 19. apríl 2024
 

Machulinské zvony

Zvony odpradávna oznamovali  dôležité správy svojmu okoliu. Pre kresťanskú civilizáciu je typické, že sa začali šíriť prostredníctvom kláštorov.

Pápež Ján XIII. (966 – 972) zaviedol ranné, poludňajšie a večerné zvonenie ako znamenie k modleniu, ktoré zostalo dodnes.
Slovensko patrí k tým krajinám, kde sa hlahol zvonov šíri už deväť storočí. Najstarší záznam  o prítomnosti zvonov je z roku 1124 na Bzovíku.
Zvony oznamovali okoliu aktuálny čas, zvolávali na modlitby v kostole. Zvonením sa upozorňovalo na blížiacu sa búrku, na požiar a na iné živelné pohromy. Neskoršie sa začalo zvoniť na znak smútku za zomrelým, úmrtie sa ohlasovalo zvonom s názvom umieračik. Pôvodné kresťanské kostoly boli stavané bez veží, až neskoršie sa zvony umiestňovali na veži kostola. V niektorých mestách, ale najmä na dedinách, boli zvony umiestnené vo zvoniciach.
Mohli by sme veľa písať o výrobcoch zvonov, o najväčších a najstarších zvonoch na svete, ale čitateľa budú zaujímať zvony v jednotlivých obciach.
Zvony v Machulinciach boli pôvodne umiestnené vo zvonici, ktorá sa nachádza dodnes v strede obce. Zachovaný je dátum jej postavenia rok 1889. Pôvodne bola drevená, neskoršie murovaná.
Počas prvej svetovej vojny aj tieto zvony, ako podobne aj v iných dedinách a mestách, zobrali (rekvirovali) a prelievali ich na delá.
Súčasné zvony v Machulinciach majú dátum odliatia rok 1922. Vo zvonici boli umiestnené tri zvony :
Najväčší zvon s názvom Florián s tóninou Es1 s priemerom 62 cm, ďalší zvon s názvom Vendelín s tóninou As1 s priemerom 49 cm Obidva zvony boli odliate českou firmou Rudolf Manoušek.
Vo zvonici bol aj malý zvon tzv. Umieračik s nápisom Ferencz Walser a s tóninou G1.
Na cintoríne pred kostolom bola malá drevená zvonička, kde bol umiestnený zvon s názvom Kristus Kráľ – panuj nad nami s tóninou G1 z roku 1930 odliaty tiež firmou Rudolf Manoušek s priemerom  52 cm. Na zvonoch vidieť nielen nápisy, ale aj ozdobné reliéfy.
Tóninu určil organista (t.č. bohoslovec) Dominik Ondriaš, ktorému ďakujem aj za pomoc pri fotení zvonov na veži.
V roku 1994 bola  nad kostolom postavená veža a umiestnené v nej boli tri zvony: Florián a Vendelín zo zvonice a Kristus Kráľ – panuj nad nami spred kostola, kde sa malá zvonička zrušila. Vo zvonici zostal zvon Umieračik. Zvony na veži sú na elektrický pohon.
Každé mesto a každá obec má svoje zvony so zaujímavou históriou. Možno niekto ďalší napíše o zvonoch vo svojom bydlisku.
Hlahol zvonov znie po celý rok, ako sme uviedli ranné, poludňajšie a večerné zvonenie, zvonenie zvolávajúce na modlenie a zvony sa odprevádzajú zomrelých na večný odpočinok.
Zvonenie je prerušené počas trojdnia Veľkej noci večer na Zelený štvrtok, nezvoní sa ani na Veľký piatok, zvony zaznejú až Bielu sobotu na slávnosti Vzkriesenia.
Ak budeme počuť hlahol zvonov, ktoré nám pripomenú ich poslanie,  pomyslime si aj na ich bohatú históriu.
                                                                           
Foto: Ondrej Valach a Dominik Ondriaš

 

Kostol v Machul...
Tri zvony na ve...
Zvon Florián
Zvon Vendelín
Pohľad zdola na...
Zvon Umieračik ...
Zvonica v stred...
Zimný pohľad na...
Vianočný pohľad...

Share
© Ondrej Valach 02. december 2012
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12