header
Dnes je utorok 9. august 2022
 

Obľúbené miesta T. G. Masaryka na hornom Požitaví

V roku 2010 si pripomíname 160. výročie narodenia prvého čsl. prezidenta T. G. Masaryka (*7. 3. 1850 - + 14. 9. 1937). Ako sme už uviedli v súvisiacich článkoch, Topoľčianky boli letným sídlom T. G. Masaryka. Veľmi rád sem chodieval, ale odpočíval aktívne, najčastešie v sedle koňa po okolí Topoľčianok.

Park v Topoľčiankach mal v tom období veľa romantických miest. Prezident najradšej sedával v drevenej besiedke (bohužiaľ sa nezachovala), kde z jeho rozhovorov s českým spisovateľom Karlom Čapkom vznikla kniha Hovory s T. G. M. Tu sa hrával aj so svojimi vnukmi, alebo sa len voľne prechádzal.

Hrad Hrušov a najmä lúka pod hradom bolo azda najobľúbenejšie miesto prezidenta. Pod starou hruškou zvykol opekať kukuricu, alebo ležiac voľne na deke besedoval s ministrom zahraničných vecí Dr. Edvardom Benešom, či s inými členmi vlády, ktorí ho v Topoľčiankach navštívili. Po smrti prezidenta bol na lúke pod hradom odhalený pomník „Skauti Osloboditeľovi“.

Na Skýcove sa T. G. Masaryk veľmi intenzívne zaujímal o pálenie vápna, zastavil sa priamo pri vápenkách a rozprával sa s vápenkármi. Dobre urobili Skýcovania, že v súčasnosti obnovili vedľa cesty pece na pálenie vápna.

Karlova dolina, dnes nazývaná Hlboká dolina, za obcou Hostie má tiež svoje osobitné čaro prírody. Dolinou preteká horský šumiaci potok s čistou vodou, vedľa cesty zakvitnuté lúky, údolím prechádzala lesná železnička. To všetko obdivoval nielen prezident, ale aj jeho hostia, ktorí touto dolinou prechádzali.

Drienova studnička nad Obycami poskytla viackrát občerstvenie prezidentovi. Aj sem chodil najčastejšie na koni. Studnička mala v tom období iný vzhľad a voda bola kyslejšia. V dedine sa stretol aj s richtárom a zaujímal sa o rozpočet obce.

Na Háji pod Pánskou horou, tak sa nazýval mierne vyvýšený kopec nad obcou Machulince, nad chotárom Kopanica, bola stará divá hruška, nazývaná odgoruša. Sem to mal pán prezident z Topoľčianok najbližšie a z podhoria bol prekrásny výhľad na celé pohorie Tribeč a mnohé obce horného Požitavia. Neskoršie sa toto miesto stalo obľúbeným miestom na vychádzky aj miestnym občanom. Bohužiaľ toto miesto je v súčasnosti zdevastované a ťažbou kameňa vznikla mesačná krajina. To, čo bolo pýchou obce, je dnes jej hanbou.

Piesky - Dlhé diely, (veľká zvernica) krásna horská lúka, uprostred ktorej vynikali tri veľké duby, bolo ďalším obľúbeným miestom T. G. Masaryka. Toto pekné horské miesto patrí do chotára obce Žikava. Zub času poznačil už aj posledný stojaci starý dub z čias Masarykových, ale strom je stále chránený a občania Žikavy sú na to miesto hrdí.

Prezident T. G. Masaryk navštívil aj iné miesta na hornom Požitaví, ba aj v širšom okolí. V chotári Veľkej Lehoty pod Vojšínom je vysoká krásna jedľa označená tabuľkou, ktorá pripomína možnú návštevu T. G. Masaryka. Zašiel až na Pohronie a v Kozárovciach na Hrone vyskúšal aj člnkovanie, o čom píše aj vtedajšia tlač.

Spoznával Slovensko, rád sa porozprával s jednoduchými ľuďmi, poradil a aj pomohol. Jeho zásluhou sa urobila prvá väčšia úprava hradu Hrušov a mohli by sme spomenúť aj ďalšie jeho zásluhy.

Možno aj pre tieto prirodzene ľudské vlastnosti, okrem jeho múdrosti a štátnickej rozvahy, sa dodnes zachoval ako obľúbený prezident, vtedy všeobecne nazývaný „tatíček Masaryk“.

Dobová fotograf...
Odpočinok v par...
Lúka pod Hrušov...
T. G. Masaryk p...
Obnovené vápenk...
Drienova studni...
Panoráma z Mach...
Jedľa pod Vojší...
Jedľa pod Vojší...
Dobové noviny
Starý dub na Pi...


fotografie a archív © Ondrej Valach a Peter Ižold, 2010


 
Share
© Ondrej Valach 13. apríl 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12