header
Dnes je utorok 18. jún 2024
 

Poklady starých truhlíc (1. časť)

Každý milovník histórie iste ocení, keď sa mu podarí zistiť určitú informáciu, alebo nájsť artefakt, ktorý bol predtým úplne neznámy. O to väčšia je jeho radosť , ak sa tieto informácie týkajú jeho mesta, obce, či regiónu. Aj mne sa pred niekoľkými rokmi dostali do rúk písomnosti, ktoré sa priamo týkajú každodenného života našich predkov v mojej rodnej obci Hostie. Priniesol mi ich kamarát z poznámkou: „Teba zaujímajú kadejaké staré papiere, tak ti niečo nesiem. Buď si to nechaj, alebo to zahoď, ale vracať mi to nemusíš. “Tieto staré„ papiere sa našli na povale ich starorodičovského domu v truhlici. Možno by tam boli zostali doteraz a skončili by v žalúdkoch myší, ktoré sa už s radosťou aj do jedného pustili, keby nie šťastnej náhody. Keď som si medzi nimi asi o dva dni listoval, nestačil som sa čudovať. Predo mnou sa začal odvíjať pomyselný príbeh ľudí, ktorí žili v našej obci pred 170 rokmi. Okrem toho sa z nich dali vyčítať aj vzácne informácie o obci z tohto obdobia, ktoré nemáme zachytené ani v obecnej kronike. Napadlo ma teda dožičiť týmto dokumentom „slušný„ odpočinok v suchom a čistom prostredí. A tak začala postupne vznikať moja dnes už slušná zbierka starých dokumentov. Vidím za nimi životy jednotlivcov, rodín, ale aj celej obce. Každý dokument má svoj príbeh, každý je iný a tým pre mňa zaujímavý. Rozhodol som sa teda, že návštevníkom portálu ZITAVA.SK niektoré z nich predstavím. Začnem predstavením testamentu z roku 1840, ktorý je jedným  z najstarších v mojej zbierke.


Testament je písaný v slovenčine, aj keď nie, ktorú poznáme dnes. Štýl obsahu je na jednej strane formálne úradnícky, no obsahuje aj miesta, ktoré na nás dýchajú rodičovskou láskou.       
Použitý jazyk vykazuje známky predštúrovskej kodifikácie slovenčiny a v texte rozoznávame aj  stopy biblickej češtiny  ako napr. takové, zohledu, inšého a pod.... Jedná sa o ručne vyrobený papier  s vodoznakom. Výrobňu, či výrobcu sa mi zatiaľ nepodarilo určiť, ale túto informáciu doplním, keď zistím potrebné informácie. Rozmer 24 x 40 cm, po otvorení 48 x 40 cm, farba šedo – modrá. Pred každým písmenom „S“  je písmeno pripomínajúce naše „f“, čo môžeme čítať ako nemecké „ostré S“. Text som odpísal tak, ako je napísaný  originál. 
Na listine je poškodený odtlačok obecnej pečate z roku 1733.  V strede pečate je umiestnený erb obce a v obvode pečatného poľa je kruhopis: SIGILLVM : PAGI : KARASTVR 1733. ktorý by sme mohli preložiť ako: pečať obce Keresztúr z roku 1733.

 

Text testamentu:

Ve jméno  najsvatejsej a nerozdilnej trojiczi Boha Otcze, i sina, a Ducha Svatého Amen.

Ponevádž na tomto marném svete ništ inšého néni jakožto smrt – totižto konec života jednému každému Cslovekovi. A preto keby vskrzsevá štiastlivú aneb neštiastlivú ostatnú života svého hodinu žádný uistený néni.- Zohledu toho umínil sem Sebe v mojóm starom veku zavčasu – nics myén pri dobrej z Bozskej Lásky zústavajúcej pameti následujiúci testamen skrz nápadnikúv mojich neomylne zachovávaiúci pri prítomnosti hodnoverných svedkúv dodatečne urobyti  a sicze:

1rvé  Odevzdávám Dušu moju do Ruk Otcza Nebeského jakožto od neho prijatú: moje ale v Krisztu Pánu usnulejšie telo do zeme z kterej pochádza, podla krestianszkej obicsaji – jakožto podla Starého veku prislúchajúcze pripadnoszti vikonati které na sina mého Lukátcsa a Štefána – který zaiszte takové prislúchajúczim porádkom vykonaté nezanedbajú ?zúzelky? porúcsám.

2   Na svaté omse – aby za Dusu moju nesmrtedelnú Obeta sa vikonala, zanechávam zlatých Desat Valentálskych.

3   Sinom mojim Lukátcsovi a Stefanovi, kterí už viacej roky starost na mna maicze bresz czeli ten csas dostatocsnu opaternost – ano ai po mnohich menocziách jednostajnú usilovnost a uprimnost covdyczky naprotive mne preukazovali  - cso viacsej tiarchi pri hospodársztvi které sem já  jim odevzdal, takové na seba vzjiat nešanovali. S takovím tehdy. ználežitého ohledu toho - že bársz Sin moj Peter a Brát jejich který nijakú starost nikdi  neznál  ??? o zmanenitejsu summu  viacsej  jako Sinové  predmenuvaný do Ruk svich dostal a tak skrzs takového znamenitý Sinové Lukátcs a Stefan ukrivdenýi bi boli. Stanovím z dúležitého ohledu tohto – Dom i vseczko hoszpodárstvi moje , které nicsinémaje sirotu Brata mojeho okrem  ciástky kterej jemu patriaczej, abi jedine dvá sinové predmenuvaný užívali v tom doložení , žebi žádný okrem nich zákonem rozkazovať a vládnut moc nemal a nesmel. - Jestli bi ale sin moj Peter v službe  ??? a príbyitok bi potreboval jedine ??? mu nezbytelný v Dome do smrti zanechávám.

4 Manzelka moja a Ich matka – abi po smrti mej vsetczku uctivost a poslusnost od sinov mojich mala to nadevsetczko dokládam. Czéram Lukátcsovím, totizto- Julianne, Karoline a Aniczke, jednej kezdej pet zlatých Valentálskych, to abi hned po srti mojej zhoszpodárskeho sa vyplatilo zanechávam.

Zacsinám uz moj ostatnýi porádek ve jméno predloženej Naisvatejszej trojiczi, tak jak sem ??? robyt zacsal a prosim jakukolvek vrchnoszt – tejto ??? pokracsujúcsej, abi zohledu spravedlivého a svedomitého úcsinku tohto potrebné Uvidenyi moje ku vvižadovanému czilu opravdive uviést rácsila. A preto ostatnú takovúto Disposzítiu podla spravedlivém Umenýi a dobrej pamati ucsineném a spísaném svojú vlastnú Ruku pri méne mojom Kríž sem ucsinil a skrzs hodnoverných szvedkúva vrchnoszti nasej Úradu a jejich ménami podpíst a s pecsatú obecznú potvrdit sem sebe zažiádal. V Hostyich dna 8ho Januára 1840.
                                                                                    
Valko Magusin   +
??????????? Testamentanii
Pauli Magusin praesens                                       
????? me Georgio Borcsin +
??????????????????????                                      
Iudex Kereszturiensky
????    ??? Kereztur                                             
Michaeli Pupák                  +
Die 20ho  Januarii 1840                                        
Michaeli Slosziar               +
                                                  
Simeon ????                      +
Jopseph ??????  Notario Keresztúriensky
Stephanus L ????
Barsiensis ??? : ????


Quitang
Nasleduje 5 riadkov nečitateľného textu. Ide pravdepodobne o uhradenie tzv: kvitancie , čiže v ľudovej reči potvrdenie o splatení finančnej pohľadávky v našom prípade úhrady poplatkov notárovi, ktorý končí dátumom 22. mája 1840 tzn. skoro po 4 mesiacoch od spísania testamentu.
nasleduje podpis  Mari Magusyn  /manželka ? /   

Uvedená je i výška kvitancie a to 110  Fl. N.N.
Joseph Csilagy ???
Excelsii ???
??????????????

Súvisiace články:

Poklady starých truhlíc (2. časť)

Share
© Martin Benček 17. marec 2012
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12