header
Dnes je sobota 20. apríl 2024
 

Vrábeľskí Petöovci

Rodina Pollakovcov sa do Vrábeľ prisťahovala niekedy pred rokom 1849. Po tomto roku si v meste Vráble zriadili obchod s roličným tovarom. Bol to prvý židovský obchod na území Vrábeľ. Manželia mali osem detí -  Terezu, Eliáša, Filipa, Máriu, Dávida, Žigmunda, Šimona a Barucha.

Dôsledkom prijatia maďarizačných zákonov v Uhorsku menili úrady monarchie priezviská občanov. Podobne aj táto rodina od roku 1907 nadobudla pomenovanie Petöovci.

Ale vráťme sa späť do 19. storočia. Veľa informácii sa o rodine  nezachovalo. V niekoľkých listinách sa len okrajovo spomínajú členovia rodu. Rodina Petöovcov neskôr vo Vrábľoch založila chýrnu octáreň a pálenicu. Vedľa vstupnej brány z Hlavnej ulice mala octáreň malý obchodík, v ktorom na regáloch stáli fľaše kvalitného octu, likéry z pálenice a rum z pálenice Petöovcov, rôzne druhy vín zo Schickovej vinice (dnes Národný archív vín vo Vrábľoch) a čerstvé pekárenské výrobky zo susednej Lammovej pekárne.

Z ôsmich detí Petöovcov sa do histórie mesta Vráble najviac zapísal Žigmund Petö. Žigmund Pollak alias Petö účinkoval ako člen zastupiteľského orgánu mesta v rokoch 1892 až 1903. Po vzniku Československej republiky sa nachádza opäť v zozname členov zastupiteľstva mesta Vráble. Bolo to v rokoch 1924-1926. Jeho žena Rozália bola predsedkyňou Spolku židovských žien vo Vrábľoch (v roku 1925).

Žigmund a Rozália Petöovci mali tri deti – Margitu, Jozefa a Gizelu. Margita sa vydala za lekárnika Huga Österreichera a žila s rodinou v Budapešti. Spolu s manželom mala dve deti. Jej syn Štefan Örkény sa stal slávnym maďarským spisovateľom a dramatikom. O ňom a jeho vzťahu k Vrábľom si povieme niekedy nabudúce.
Jozef Petö mal dve deti – Juditu a Ondreja. Judite sa narodili dvaja chlapci Milan a Štefan. Obidvaja sa s rodinami odsťahovali do Dánska. Ondrej Petö spolu s manželkou má dve dcéry Klaudiu a Silviu. Silvia Petöová je známa slovenská herečka a moderátorka.

Gizela Petöová, posledné dieťa vrábeľských Petöovcov, sa vydala za zubného lekára a mala dve deti Agnesu, ktorá pracovala na francúzskej ambasáde a dcéru Magdu, ktorá sa vydala za známeho maďarského spisovateľa Emila Grampierra Kolozsváryho.

Manželia Žigmund a Rozália Petöovci odpočívajú na vrábeľskom židovskom cintoríne. Rozália zomrela 7. januára 1926 a Žigmund zomrel 20. marca 1942.

Použitá literatúra:

Trubíni, Jozef - Trubíni, Ľuboš. Osudy vrábeľských židov. Slovenské národné múzeum 2004.

Zápisnice obecného zastupiteľstva mesta Vráble z rokov 1892-1940.

Fotografie boli použité z rodinného archívu Ondreja Petöa z Bratislavy.

Vrábeľská octár...
Manželka Jozefa...
etiketa z litro...
Jozef Petö, Žig...
Žigmund Petö
Manželia Žigmun...
Pohľad do dvora...
Budova octárne ...
Budova octárne ...

 

Share
© Jozef Trubíni 19. máj 2012
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12