header
Dnes je štvrtok 25. február 2021
 

Komes Ivanka, Temerče a Brenč si rozdeľujú zem zvanú Slepčany Nitra, 1229

Všetkým verným Kristovi, terajším aj budúcim, ktorí uvidia túto listinu, kapitula Nitrianskeho kostola modlitby v Pánovi. Oznamujeme vám, že sme na prosby komesa Ivanku a Temerčeho a Brenča, synov Kozmu, poslali (spolu) s nimi nášho spolubrata a spolukanonika Marka, aby si v jeho prítomnosti rozdelili (svoju) zem Slepčany. Náš spolubrat nás po návrate informoval tak, že zem bola rozdelená na dve časti; polovica bola pridelená Temerčemu a Brenčovi, synom Kozmu, polovica bola z dobrej vôle Kozmových synov, privlastnená komesovi Ivankovi, na tej strane (zeme), z ktorej komes Ivanka vlastní zem Jovku, získanú kúpou. (Hraničné) medzníky tejže zeme obišiel náš spolubrat a predložil nám ich písomne zachytené. Prvý medzník je na brehu riečky Drevenice na západe a tu susedí s dedinou Horšany a potom ide po medzníkoch na východ k lesu a pri východe z lesa vo vzdialenosti asi polovice jutra sa otáča na juh, kde začínajú medzníky oráčin a odtiaľ po medzníkoch ide k rieke Žitava, potom proti prúdu Žitavy na sever a pri konci (prameni) rieky Žitava je na brehu medzník, odtiaľ (hranica) popri priekope komesa Ivanku cez lúky po položených medzníkochide k vrchu a cez vrch po medzníkoch vystupuje na temeno vrchu a tam je medzník a susedí so zemou Nevidzany a tu sa končí. Treba poznamenať, že Temerče a komes Brenč pre naším bratom a potom aj pred nami verejne vyhlásili, že spomenutý komes Ivanka má pri potoku Drevenica, okrem zeme Jovka a okrem Slepčian istú kúpenú zem, patriacu mu dedične.

Na čoho svedectvo (a) na prosby spomínaných Temerčeho a Brenča, vydali sme našu listinu s našou pritlačenou pečaťou často spomínanému komesovi Ivankovi, roku Vtelenia Slova 1229.- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
(kol. autorov: V kráľovstve svätého Štefana. Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov III. LIC Bratislava 2003, s. 113-114.)
Share
© Soňa Trubíniová 30. máj 2011
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12