header
Dnes je štvrtok 7. december 2023
 

Prírodná galéria umeleckej keramiky, Beladice

História/popis:

V areáli Kaštieľa Pustý Chotár v Beladiciach, kultúrnej pamiatky SR, bola 31. augusta 2007 slávnostne otvorená Prírodná galéria umeleckej keramiky. Galéria nadväzuje na medzinárodné keramické workshopy, ktoré sa tu konali v rokoch 1999 - 2006. Siedmich ročníkov sa zúčastnilo takmer 50 umelcov z 20 krajín 4 svetadielov.

Keramika vytvorená na workshopoch je umiestnená nielen v interiéroch historického kaštieľa a Park hotela Tartuf, ale aj v parku. Ten sa v závere leta 2007 premenil na Prírodnú galériu, ktorá je unikátna v rámci celého Slovenska. Podobná stála umelecká prezentácia keramických diel v historických objektoch sa doposiaľ na inom mieste nenachádza.Galéria, ako stála expozícia súčasnej svetovej umeleckej keramiky, je voľne prístupná všetkým návštevníkom kaštieľa, hotela, turistom a širokej verejnosti. V krásnom prostredí majú možnosť vidieť diela známych svetových a európskych keramikov i sochárov.Prijmite naše pozvanie a navštívte miesto, kde sa snúbi história, pekné prírodné prostredie s umením.Akad. soch. Ilja Holešovský, spoluorganizátor a každoročný účastník workshopov:

„KERAMIKA má mnohé podoby, rozmanité tvary, má estetickú aj úžitkovú hodnotu a človeka v jeho tisícročnej histórii sprevádza ako užitočný predmet aj dekorácia či ozdoba, ako výraz jeho potrieb a túžob, ako doplnok i umelecké dielo. Keramickému umeniu sa v minulých rokoch v areáli kaštieľa Pustý Chotár venovalo takmer 50 umelcov. Ich umelecké artefakty postupne nahradili to, čo sa z pôvodnej výzdoby neoklasicistického kaštieľa nezachovalo, čo sa stratilo, zničilo alebo aj zmizlo. Vďaka práci keramikov areál získava novú identitu, nový charakter, jedinečnosť a predstavujú sa v ňom súčasné svetové keramické trendy. Rekonštrukciou kaštieľa, modernou dostavbou jeho funkčných častí, tu vznikol nový komplex a keramici z celého sveta Vás pozývajú na jeho prehliadku“.

Prírodná galéria umeleckej keramiky v Beladiciach sa nachádza v areáli Park Hotela Tartuf, prehliadka je možná v akomkoľkvej počasí.Viac informácii: www.tartuf.sk

Mapa:

Share
© Radovan Baláž 15. marec 2009
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12