header
Dnes je nedela 3. december 2023
 

Alexander Rudnay


(4. október 1760 Svätý Kríž nad Váhom - 13. september 1831 Ostrihom, Maďarsko)
kardinál, spisovateľ

V rokoch 1772-1776 nižšie gymnázialne triedy na piaristickom gymnáziu v Nitre. Teológiu študoval v seminároch v Bratislave, Trnave a Budíne. Za rímskokatolíckeho kňaza ho vysvätili v roku 1783 v Trnave. Panovníckym dekrétom bol v roku 1809 menovaný dvorným radcom a referentom Uhorskej dvorskej kancelárie vo Viedni. Trnavu opustil v roku 1815 keď ho pápež Pius VII. menoval sedmohradským biskupom v Alba Iulii.

Počas návštevy Ríma v roku 1819 ho cisár František I. navrhol za ostrihomského arcibiskupa, čo Vatikán akceptoval. V rokoch 1819-1820 sídlil ako ostrihomský biskup v Trnave a o rok neskôr sa presťahoval do Ostrihomu. Pochovaný je v Ostrihome.

Bol patrónom a aktívnym členom bernolákovského hnutia a spolupracoval so Slovenským učeným tovarišstvom. Podporoval národnokultúrne snahy rakúskych Slovanov, najmä Chorvátov a Čechov, bol uznávanou autoritou súvekého slovanského sveta. V roku 1820 podporil výstavbu Stoličného domu vo Vrábľoch.

Zaslúžil sa o vydanie slovenského prekladu Biblie. Sám bol literárne činný, venoval sa tvorbe náboženskej a homilitickej literatúry. Jeho známy výrok hovorý za všetko: "Slovák som a keby som bol i na stolci Petrovom, Slovákom zostanem."
Share
© Jozef Trubíni 19. máj 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre