header
Dnes je nedela 3. december 2023
 

Belo Kapolka

(22.apríl 1935 Hostie – 18.apríl 1994 Starý Smokovec)
tatranský spisovateľ, horolezec, nosič, chatár, dobrovoľný záchranca


Známy tatranský spisovateľ, horolezec a dlhoročný chatár na Téryho chate sa narodil na hornom Požitaví v obci Hostie, kde jeho otec pôsobil ako učiteľ na základnej škole. Nechodil ešte ani do školy, keď mu zomreli obaja rodičia. Spolu so svojimi tromi sestrami vyrastal v spišskom Podolinci. Po maturite na Gymnáziu v Kežmarku začal študovať na Vojenskej technickej akadémii v Brne, kde po 6 semestroch štúdium prerušil. Potom vystriedal viacero zamestnaní a v roku 1958 začal pracovať ako chatár postupne na Rysoch, Solisku, na Zbojníckej chate a najdlhšie na Téryho chate. Často pomáhal pri horolezeckých záchranných akciách. Do slovenskej literatúry vstúpil prvotinou Kanadské smreky (1967) a v rovnakej tematickej línii pokračuje aj jeho kniha poviedok Strecha (1968). Námet pre svoje prózy čerpal zo života svojráznych ľudí vysokohorského prostredia: nosičov, chatárov, drevorubačov, športovcov, ktorých dôverne poznal. Zbierka próz Chodníky bez značiek (1974) obsahuje reportáže, črty a poviedky, ktoré svedčia o autorovom záujme o prostredie, v ktorom žil. V novele Sivá hmla kryje sivého sysľa (1978) sa zaoberá problematikou športovej výchovy mládeže a vzťahov rodičov a detí. O vzťahu otca a syna uprostred Vysokých Tatier rozpráva novela Pre teba sa postavím proti celému svetu (1980). Podľa jeho knihy Mesiac nad Prostredným hrotom (1984) vznikol v roku 1989 šesťdielny televízny seriál „Chlapec a pes“.

Kapolkov chodník je názov knihy, ktorá vyšla v roku 1995 vo vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov s podtitulom Pocta Belovi. Zostavili ju Drahoslav Machala a Dušan Mikolaj. Belo Kapolka tragicky zahynul na Hrebienku vo Vysokých Tatrách.

Kapolkov chodník je aj názov turistického pochodu z obce Hostie smerom na Včelár, ktorý organizujú turisti Zlatomoravecka. Jeho meno nesie aj vysokohorský turistický chodník k Téryho chate.
Share
© Ondrej Valach 08. august 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre