header
Dnes je nedela 3. december 2023
 

Emil Scheimer

(31. december 1923 Banská Hodruša - 4. február 2007 Zlaté Moravce)
kanonik, prenasledovaný kňaz, mariánsky ctiteľ


Rodák z Banskej Hodruše (v súčasnosti Hodruša – Hámre) pochádzal z rodiny siedmich chlapcov. Otec pracoval ako baník a matka bola školníčkou a upratovačkou kostola. Do ľudovej školy chodil sedem rokov v rodnej Hodruši. Osem rokov dochádzal pešo 10 km tam i späť do Gymnázia v Banskej Štiavnici.Počas zimy, ak bol sneh, sa dali použiť na cestu späť aj doma vyrobené lyže.

Od roku 1945 študoval teológiu v Bratislave. Počas štúdia mu zomrela matka. Za kňaza bol vysvätený v ťažkom období pre cirkev takmer tajne 6. mája 1950 biskupom Ambrózom Lazíkom. Odmietol vstúpiť do vzniknutej organizácie vlasteneckých kňazov, a preto bol poslaný do vojenského pracovného tábora. Tri a pol roka pracoval na rôznych prácach v českej Mimoni, v Míloviciach a inde. Zažil tu nielen ťažkú prácu, ale aj ponižovanie a nádavky. Ako hovorieval, len s dobrou mysľou a Božou pomocou sa to dalo prežiť. 

V rokoch1954 – 1957 pôsobil ako kaplán v Banskej Štiavnici. Osobne sa podieľal na oprave známej kalvárie, ktorú mal mimoriadne rád. Veď v tom období aj bola skvostom Banskej Štiavnice. Krátky čas pôsobil ako kaplán Zlatých Moravciach a potom ako správca fary v Jedľových Kostoľanoch a vo Veľkom Záluží.

14. marca 1962 nastupuje ako správca fary v Topoľčiankach. Počas ťažkého obdobia pre cirkev mal zásluhu na každoročnej púti, ktorá sa v Topoľčiankach koná od roku 1686 v nasledujúcu nedeľu po sviatku Panny Márie Škapuliarskej (16. júl). Prekonával ťažkosti, ktoré každý rok pripravili vtedajší funkcionári. Zvelaďoval a udržiaval toto známe pútnické miesto, kde v dňoch púte príde niekoľkotisíc veriacich z celého Slovenska. Po roku 1989 zaviedol v predvečer Škapuliarskej púte sviečkový sprievod, ktorý sa koná po sobotnej omši od kostola do kaštieľa. Kňazi a doprovod prejdu do zámockej kaplnky a veriaci zostávajú na lúke pred priečelím kaštieľa. Tu si cez reproduktor vypočujú modlitbu litánií. Kňazi s doprovodom prichádzajú na balkón kaštieľa a najvyšší prítomný cirkevný hodnostár dáva požehnanie monštranciou so Sviatosťou Oltárnou zhromaždením pútnikom.

Škapuliarska púť vyvrcholí v nedeľu niekoľkými omšami a koncelebrovanou biskupskou omšou na kalvárii v priestoroch cintorína. Emil Scheimer bol správcom farnosti v Topoľčiankach do 1. augusta 2004, teda 42 rokov. Zomrel 4. februára 2007 v Zlatých Moravciach, pochovaný je v Topoľčiankach. 

Bolo mi cťou 45 rokov osobne poznať tohto vzácneho kňaza a z jeho spomienok a rozprávania spracovať monografiu Reminiscencie Emila Scheimera.
Share
© Ondrej Valach 08. august 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre