header
Dnes je nedela 3. december 2023
 

Vnímajte vôňu kvitnúceho hrozna

V období kvitnutia boli vinice uzavreté. Pred kvitnutím boli ošintované – motykou skyprené a zbavené buriny. Bolo dodržiavané moratórium na vstup do vinohradu. Vinica kvitne, bol taký pojem ako: krava sa telí. Vstúpiť do kvitnúceho vinohradu je hlboký zážitok, keď dokážete vnímať prírodu, jej zvuky, vône,...

Kvitnúca vinica láka svojou vôňou a zdrojom potravy (peľ) včely a ďalšieho hmyzu. Ak postojíte a započúvate sa, zostanete prekvapený hukotom. Hukotom včiel prelietajúcich po strapcoch a na strapci, prilietajúci na vinič a odlietajúcich do úľov.

Zberajú nektár? Sotva. Peľ určite. Vidieť ho ako obnôžky, uložený na nohách. Kvitnúci vinič láka včely predovšetkým svojou vôňou a zdrojom peľu – bielkovinnej výživy pri výchove včelej mlade, v období, kedy nie je zaujímavejšia znáška. 

Vôňa kvitnúceho viniča je úžasná a typická pre jednotlivé odrody. Okrem vinohradu ju môžete nájsť aj na jeseň v rozkvasenom burčiaku, v dobrom mladom vínku, ale aj v zrelom víne.

Ako to dosiahnuť a uchovať? Nie systémom, že čím je burčiak teplejší, tým je lepší. Burčiak áno, ale víno z neho nie. Aromatické látky sú teplom i oxidom uhličitým vynášané z kvasiaceho média a putujú zo suda. Možno ju zachytíte pri vstupe do pivnici, ale v zrelom víne už nie, alebo len v nepatrnom množstve.

Recepty ako dosiahnuť špičkovú svetovú kvalitu nášho jedinečného vína sú známe. Chce to odhodlanie a rozhodnutie, že i keď je to moje víno najlepšie, môže byť ešte lepšie. Potvrdia to aj susedia a ďalší dobrí vinári. Privoňajte si ku kvitnúcemu hroznu, vôňu si uložte v pamäti a na jeseň ju hľadajte predovšetkým vo svojom mušte, burčiaku, ale hlavne vo víne.

Share
© Pavel Ondrejmiška 13. jún 2008
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12