header
Dnes je streda 24. júl 2024
 

Mlyn v Machulinciach - malá vodná elektráreň

Lokalita: Machulince (horné Požitavie)

História/popis:

Na hornom Požitaví v obci Machulince, neďaleko malebného námestia, sa nachádza unikátna technická pamiatka. Ide o dnes už prerobenú budovu vodného mlyna, v ktorej sa nachádza malá vodná elektráreň. Mlyny v Machulinciach sa spomínajú už v roku 1782. Najstarší mlyn bol horný, v ktorom je spomínaná technická pamiatka.

Druhý mlyn stál pri ceste, ktorá vedie do obce od západu medzi riekou Žitavou a mlynským náhonom. Tento mlyn zanikol počas druhej svetovej vojny a v súčasnosti je zbúraný. V poradí tretí mlyn postavili neskôr v chotári Machuliniec. Obďaleč obce vedľa cesty do Žitavian (Opatovce nad Žitavou). Pôvodne bol mlyn farský, neskôr ho odkúpil Ľudovít Štukovský.

Prvým známym majiteľom najstaršieho horného mlyna, podľa zachovaného mena bol mlynár menom Žirka. Ďalším majiteľom sa stal jeho zať Anton Hrežďovič. Spolumajiteľkou bola jeho manželka Mária rod. Žirková. Po smrti manželov Hrežďovičovcov odkúpil mlyn Jozef Lukačka. Mlyn prevádzkoval počas druhej svetovej vojny až do roku 1948. Potom sa stal majiteľom Anton Pivarči. Za jeho účinkovania sa prevádzka mlyna utlmila, lebo vznikli nové spoločenské pomery.

 Až v roku 1983 odkúpil mlyn Andrej Hvišč s manželkou pre rodinné účely. V spoločnosti sa začala rozbiehať debata o malých vodných elektrárňach a ich využití. Majiteľ na vlastné náklady vyčistil náhonový kanál k areálu mlyna, upravil okolie, vynaložil prácu i financie na rozbehnutie prevádzky malej vodnej elektrárne. Dokázal uspokojiť vlastnú potrebu energie a prebytok poskytol obci. V mlyne je možnosť posedenia s priateľmi a keď pána mlynára pekne poprosíte, možno vás aj ubytuje. V upravenej mlynici zhliadnete pevnú drevenú konštrukciu, ktorá nesie drevené tunely, ktorými sa sypalo obilie.

Fotogaléria:

Prístup k mlynu:

Mlyn sa nachádza na Mlynskej ulici v Machulinciach. Na námestí v smere od Zlatých Moraviec je vpravo malá ulička. Do nej vojdete a približne po 500 m nájdete nenápadný rodinný dom, pri ktorom tečie potok.

Mapa:


Share
© Soňa Trubíniová 18. máj 2011
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12